S Mynářem jsem se nikdy osobně nesetkal ani nehovořil, říká majitel firmy Liglass Trading

Česká firma Liglass Trading podepsala za účasti kyrgyzského prezidenta kontrakt na stavbu vodních elektráren za miliardy korun, i díky doporučení od hradního kancléře Vratislava Mynáře. Majitel Liglassu Trading Michael Smelík se s ním přitom nikdy nesetkal. Řekl to v pořadu 20 minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Smelík, majitel Liglass Trading | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Jsem občan této republiky platící daně, mám velké reference, prošel jsem mnoha firmami,“ říká s tím, že rok a půl působí v Kyrgyzstánu a disponuje vyjádřením od kyrgyzských úřadů ohledně jeho aktivit. 

„Sám jsem se rozhodl požádat dopisem, jestli by mi ministerstvo průmyslu a obchodu nemohlo tuto aktivitu podpořit a doporučit,“ přibližuje. Následně dostal pozitivní odpověď a doporučující dopis. A stejně tak se obrátil na prezidentskou kancelář a do hlavičky dopisu dal Vratislava Mynáře. „S panem Mynářem jsem se nikdy osobně nesetkal ani nehovořil,“ říká.

Jakýkoliv doporučující dopis byl navíc podle něj irelevantní, protože kyrgyzská vláda rozhodla vysoutěžit elektrárny ve veřejném tendru, kterému dozorovalo 20 nezávislých komisařů. „Nemohl to ovlivnit vůbec nikdo kromě kvality nabídky,“ říká s tím, že nemá ani tušení, koho v tendru porazil. 

Připomíná také, že jediná nesrovnalost v jeho referencích je ta, že nikdy neoslovil ČEZ a nikdy ji v referencích neuváděl. „Jestli jsem uváděl nějaké reference, tak jsou to věci ve správě Povodí Vltavy, se kterou mám transparentní smlouvu,“ ubezpečuje. 

A na otázku, jakou velkou konkrétní zakázku dělal, jmenuje například fotovoltaické projekty, které dělal také v Rumunsku, Srbsku, Itálii.

„Není důležité, kolik moje skupina postavila vodních elektráren, protože jsme hlavně manažerská firma,“ říká. 

Doporučení od Mynáře na hlavičkovém papíru Hradu

Liglass Trading v pondělí podepsala s Kyrgyzstánem dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren. Dohoda  se týká elektráren Akbulun a Naryn 1. Zahrnuje rovněž výstavbu deseti menších jednotek pro výrobu elektřiny z vodních zdrojů. Liglass Trading nabídla středoasijské zemi pomoc i při budování závodu na zpracování odpadu a sluneční elektrárny.

Za zájmy české společnosti Liglass Trading CZ, která má v Kyrgyzstánu postavit a provozovat hydroelektrárny, se přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář u svého protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Sapara Isakova. Uvedl to server Neovlivní.cz, který má k dispozici dopis, jejž Mynář loni v září v této věci zaslal Isakovovi.

Podle Aktuálně.cz jde o v Česku neznámou firmu, která sídlí v chátrajícím areálu u Železného Brodu. Na starosti však má mít projekt za stovky milionů dolarů, přitom její dosavadní obrat byl v řádu stovek tisíc korun.

„Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem," uvádí se podle Neovlivní.cz mimo jiné v Mynářově dopise Isakovovi.

Jana Klímová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme