S obnovou po povodních by mohla pomoci EU

Likvidaci následků povodní na severu Čech by nám mohla pomoci zaplatit Evropská unie. O tento postup bude usilovat česká vláda. Podle premiéra Petra Nečase budou jednat s Polskem a německým Saskem. Škody totiž nebyly tak vysoké, abychom na unijní pomoc automaticky dosáhli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně 2010 - Frýdlant

Povodně 2010 - Frýdlant | Foto: Ota Stehlík

„Aby mohla Česká republika žádat o prostředky z Fondu solidarity Evropské unie standardním způsobem na základě tzv. hlavního kritéria, tak by škody musely přesáhnout 21 miliard korun. Podle dosavadních odhadů tato škoda nebude překročena, zatím aktuální odhad je 6.5 miliardy korun,“ uvedl premiér Nečas.

Plán vznikne do konce září

Plán obnovy vodou zasaženého území na Liberecku a Ústecku připraví ministerstvo pro místní rozvoj do konce září. Do opravy zasažených obcí investuje kabinet mimo jiné taky peníze z evropských fondů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravě vládního plánu pomoci mluvil v Ozvěnách dne starosta Frýdlantu Daniel Ramzer

Nechce se ale spoléhat na dluhopisy. Uvažuje o povodňové dani přesněji řečeno o snížení slevy na dani z příjmu, a to o sto korun měsíčně a taky o menší slevě na dítě - tady by dělal rozdíl 240 korun za rok.

Předseda vlády ale trvá na tom, aby toto daňové zatížení neplatilo déle než dvanáct měsíců. Dnešní tiskové konference se účastnil také starosta Frýdlantu, kterým se prohnala velká voda, Daniel Ramzer. V Ozvěnách dne ocenil, že ho premiér ubezpečil, že se vláda bude jejich problémy zabývat.

„Pevně věřím, že vláda podpoří náš projekt nazvaný Mosty Frýdlantsko, který integruje veškeré projekty přiopravené za pět let,“ řekl Ramzer s poukazem, že se týkají i obnovy území.

„Máme zhruba dva týdny na to, abychom na komunální úrovni kvantifikovali naše škody. Jsou na to jasná kritéria, jasné tabulky a počkejme týden, dva, až vykalkulujeme škody, a pak má vláda 21 dnů, aby předložila program pomoci našemu území.“

Ramzer současně upozornil, že před příchodem zimy musí velmi dobře komunikovat s ministerstvy pro místní rozvoj a zemědělství, aby poskytla základní peníze především na opravu vodárenské infrastruktury. „ Protože pořád hrozí zhruba 5 000 lidem na Frýdlantsku, že budou v zimě bez vody.

Milan Kopp, Václava Marešová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme