S odebranými syny se Michaláková setká v březnu. S každým zvlášť

Česká matka Eva Michaláková dostane pravděpodobně ještě v tomto měsíci šanci vidět své dva syny. Informoval ji o tom norský sociální úřad. Přesný termín zatím zveřejněn nebyl. Neví se ani, jak dlouho bude schůzka trvat nebo jestli bude moci matka mluvit s dětmi česky. Michaláková se sejde s každým chlapcem zvlášť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Michaláková | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V den D se paní Michaláková dostaví na předem určené místo, kde si ji vyzvedne pracovnice Barnevernetu a společně potom pojedou na schůzku s dětmi, přičemž již nyní víme, že schůzky se uskuteční každá zvlášť, což nás trošičku zaráží,“ upřesnil právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf.

Dodal, že nechápe, proč norský sociální úřad změnil názor. V lednu to prý naopak vypadalo, že Barnevernet trvá na schůzkách s oběma chlapci dohromady.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká matka Eva Michaláková dostane pravděpodobně ještě v březnu šanci vidět své dva syny, které jí odebraly norské úřady

Úřad své rozhodnutí podle Hasenkopfa zdůvodňuje tím, že starší syn Evy Michalákové by mohl mít špatný vliv na toho mladšího. V čem konkrétně, se ale neví.

Obě děti jsou v péči pěstounů od roku 2011, bratři navíc nežijí společně. Michalákové je norské úřady odebraly kvůli podezření ze zneužívání a násilí v rodině. Policie případ vyšetřovala, pro nedostatek důkazů ho ale odložila. Obvinění nepadlo.

S dnes devítiletým Denisem a šestiletým Davidem se smí matka podle úřadů vídat dvakrát za rok až na dvě hodiny. V lednu se mluvilo o tom, že Barnevernet omezil setkání matky s dětmi na 15 minut.

Adopce prý nehrozí

Šéf českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán ovšem po jednání s norskou partnerskou organizací zdůraznil, že k omezení doby schůzek nedošlo.

Evě Michalákové doteď nechtěly norské úřady dovolit, aby s dětmi mluvila v jejich rodném jazyce, tedy česky. Pracovníci Barnevernetu by totiž takové konverzaci nerozuměli.

Kauza Michalákovi | Foto: Český rozhlas

Zdeněk Kapitán minulý týden ujistil, že obě strany vytvořily základní pravidla pro vzájemnou aktivní komunikaci – včetně toho, že by úřady měly pracovat na možnostech výuky českého jazyka pro obě děti.

Syny chce Michaláková získat do péče. V prosinci v Norsku požádala o přezkoumání svého případu. Podle českých i norských zástupců je v tuto chvíli vyloučená adopce Denise a Davida Michalákových v Norsku.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme