S odklízením následků povodní pomáhají vojáci

Morava se vzpamatovává ze záplav, které v minulých dvou dnech vzaly životy jedenácti lidem. Obyvatelé zatopených oblastí teď hlavně uklízejí; kromě sousedů jim pomáhají hasiči a někde také vojáci. Celkem dvě stovky jich v pátek dorazily do Jeseníku nad Odrou, jedné z nejvíce postižených obcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci pomáhají v Jeseníku nad Odrou

vojáci pomáhají v Jeseníku nad Odrou | Zdroj: ČTK

Občanům Jeseníku ode dneška pomáhají s úklidem následků katastrofy profesionální vojáci. "Naším cílem je odstraňování překážek z cest a chodníků a jejich úklid, dále kolem budov a domů, tak jak potřebují místní občané. Mám tady 200 lidí ze 71. mechanizovaného praporu z Hranic a vojenská vozidla," upřesňuje jejich velitel Martin Petr.

S pomocí profesionálů tedy dnes občané pokračovali v likvidaci bláta a trosek ze svých domovů. Někteří už jsou z práce nesmírně unavení. "Vypadá to tak na desetidenní akci. Pozveme si rodinku a budeme uklízet," říká jeden z místních. "Nejhorší je, že někteří své domácnosti nemají pojištěné," dodává.

Povodeň v Jeseníku poškodila více než 110 domů. Statik dnes posoudil dalších zhruba 20 budov. Čtyři domky se musejí zbourat. "Prozatím máme zkontrolováno pět domů, z toho čtyři půjdou k zemi celé, jeden čeká částečná demolice. Statici pokračují ve své práci, částečné demolice tady ještě budou," potvrzuje starosta Tomáš Machíček.

Do obce už teče pitná voda a také elektrické vedení je provizorně opraveno. Čekat se ale bude na zprovoznění plynového vedení, které se bude rekonstruovat nejpozději ze všech postižených obcí na Novojičínsku.

Armádní posily už dorazily i na pomoc do povodněmi nejvíce postižených částí Nového Jičína. Dvě stovky vojáků jsou z Přáslavic na Olomoucku, dalších sto přijelo z Bučovic na Vyškovsku.

Bělá v Mikulovicích po bouřce znovu stoupla na třetí stupeň

Prudké přívalové deště opět rozvodňují řeky na severu Moravy. Hladina některých toků přitom odpoledne sestoupila mimo první povodňový stupeň. Kvůli bouřce ale opět stoupla místy o více než 50 centimetrů během několika desítek minut.

Podrobnosti ví meteorolog Pavel Šimandl: "V současnosti se vyskytují v České republice místy bouřky, které jsou ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami a silným nárazovitým větrem. V současnosti je zřejmě nejhorší situace na severu Olomouckého kraje, kde po přívalových srážkách poměrně rychle vystoupila řeka Bělá v Mikulovicích na třetí stupeň povodňové aktivity," řekl před 21. hodinou Radiožurnálu.

Během večera pak hladina Bělé klesla na druhý povodňový stupeň. Ten večer platil i na řece Opavě v Opavě.

O záplavách si můžete také přečíst:
Pojišťovny: Lidé by měli před úklidem po povodni zdokumentovat škody
ŘSD: Škody na silnicích po povodni budou kolem miliardy korun
Hladiny řek už na většině míst kulminovaly a začínají klesat
Počet obětí záplav na Moravě dále stoupl
Záplavy si už vyžádaly deset obětí
Třetí nejhorší povodně, vláda slíbila peníze
Moravu postihly záplavy, v Novém Jičíně si vyžádaly život jedné ženy
Záplavy budou hrozit na jihu Čech a severu Moravy do čtvrtka

Marika Táborská, Šárka Slezáková, Petr Havránek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme