S péčí o seniory pomáhají rodinám odlehčovací centra, některá fungují jako školka

Ráno v osm nástup a později odpoledne odchod domů. Takto to funguje v mnoha mateřských školách. A podobný denní režim znají i klienti odlehčovacích pobytových center. Pomáhají tam lidem, kteří chodí do práce a přitom se starají o své staré rodiče. Na pár hodin je mohou umístit do jakési „školky pro seniory". Tuto službu nabízí i občanské sdružení Život 90 ve svém sídle v centru Prahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurzy angličtiny pro seniory | Foto: Ivan Studený

„Tady jsou lehátka, sem se zavěsí tyto závěsy, do kterých se pacientovi třeba pověsí nohy za kotníky a on s tím hýbe na všechny strany. Nebo se do toho zavěsí ruce,“ ukazuje fyzioterapeutka Jana Fryšová pohodlné lůžko se závěsy, které tamní klienti rádi a často využívají.

„Víte, někdy se jim chce a někdy ne. A já nejsem taková, že bych je nutila,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

S péčí o seniory pomáhají rodinám odlehčovací pobytová centra, v jednom z nich natáčela Eva Rajlichová

Ti, kdo do odlehčovacího centra občanského sdružení přicházejí na denní pobyt, jsou tam většinou od rána od devíti hodin zhruba do šesti do večera. Rehabilitace je jedna z aktivit, při kterých tam můžou celkem příjemně strávit čas a zároveň trochu pomoci své kondici.

S nabídkou aktivit je spokojená i jedna z klientek odlehčovacího centra, Vlasta Borecká. „Jsou tady přednášky, maluje se tady, učí se řeči. Kdo může, chodí na procházky. Já teda ne, protože mám dvě hole a je moc zima. Ale kdyby bylo teplo, tak bych se na procházky těšila,“ přiznává.

Paní Borecké je devadesát let, přesto se na rozhovor pečlivě oblékla a nalíčila. „Převlékám se ke každé příležitosti. Třeba do divadla se také snažím, abych byla upravená,“ prozrazuje.

Strava je tady dobrá

Stejně jako ve škole nebo ve školce nabízí odlehčovací centrum i možnost stravování. Chutná tam prý i panu Arnoštu Šlosarovi. „Strava je tady dobrá, protože obědy a večeře berou z místní restaurace, která je tady v přízemí. Jídla jsou slušně ochucená.“

Odlehčovací centrum života 90 funguje i jako pobytová služba. To znamená, že v případě nutnosti tam může senior být 24 hodin, nejdéle ale tři měsíce. Zájem o denní pobyt je trochu menší, lidé o téhle službě moc nevědí.

„Tady je trošku problém s tím, že my nemáme možnost dopravy a klienti, kteří by sem chtěli chodit, by to chtěli se vším všudy, i s dopravou. Tady se ne úplně dobře parkuje, radnice nám v tomto směru nevyšla vstříc,“ vysvětluje vedoucí centra Petra Machová.

Práci se starými lidmi se věnuje s velkým nasazením už deset let, důležitá je podle jejího názoru hlavně trpělivost. „Oni se nakonec dají přesvědčit. Ale musí se všechno opravdu opatrně, podle klienta,“ upozorňuje.

Odlehčovací centra fungují ve většině domovů pro seniory po celé České republice. Tato služba se nabízí i proto, aby se o staré lidi mohli jejich blízcí starat co nejdéle tam, kde jsou doma.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme