S porouchaným autem na dovolené pomůže řidičům asistenční služba

Porucha auta v zahraničí může řidiče přijít i na desítky tisíc korun. S řešením nepříjemností kolem vozu pomůže na dovolené asistenční služba. Její pracovníci navíc budou s člověkem v nesnázích komunikovat v češtině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava, dopravní zácpa, auto, auta, kolona (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Před cestou na dovolenou by si řidiči měli zkontrolovat platnost pojištění auta. Zpravidla mají k pojistce sjednanou i nějakou asistenční službu.

Záleží ale, v jakém rozsahu. Za lepší služby si pak většinou mohou řidiči připlatit.

„Vztahuje se to od havárie, nechtěného poškození, vaše vlastní zavinění, ale může to být i krádež nebo další věci. A dokonce i v případě zdravotních potíží řidiče,“ vyjmenovává Igor Sirota ze společnosti ÚAMK, která poskytuje asistenční služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Porucha auta v zahraničí může řidiče přijít na desítky tisíc korun. Právě proto existují asistenční služby. Téma pro Dominiku Novákovou

S operátorem mohou lidé i ze zahraničí komunikovat v češtině. Dostanou rady, jak problematickou situaci řešit, případně operátor zajistí servisního technika. Ten může na místě doplnit pohonné hmoty, pomoct s opravou nebo s vyproštěním vozu.

„Když víte, že se vozidlo nepohybuje, řeknete operátorovi na telefonní lince, co by to tak mohlo být. Poté vám sdělí, kdo a přibližně do jaké doby přijede. Bude se snažit opravit auto na místě,“ přibližuje Sirota a dodává:

„Pakliže se to nepovede, tak vás s odtahovkou odtáhne do nejbližšího servisu. Máte i příspěvek na ubytování, případně máte příspěvek na získání náhradního vozidla.“

V případě dopravní nehody je i v zahraničí nutné zajistit dané místo, bezpečnost zúčastněných a zavolat policii. Pokud jde o drobnou škodu, mohou ji řidiči vyřešit bez policie pomocí evropského formuláře o dopravní nehodě. Formulář vyplní ve dvou jazycích - v češtině a takovém, kterému rozumí druhý řidič.

Před delší cestou na dovolenou je dobré auto důkladně zkontrolovat nebo navštívit autoservis, radí vedoucí jednoho z pražských autoservisů Martin Kudrna:

„Určitě doporučuji, jakmile je jakákoli závada, nepodceňovat to. Ideální je zafinancovat tu závadu dřív, než dojde k tomu, že potřebujete servis v zahraničí.“

Anna Kottová, Dominika Nováková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme