S přítelkyní dodatečně oslavíme Vánoce, těší se amnestovaný muž

Skoro třetina všech odsouzených opustí v nejbližších hodinách a dnech tuzemské věznice. Podle posledních odhadů ministerstva spravedlnosti se částečná amnestie vyhlášená prezidentem Klausem týká skoro sedmi a půl tisíce lidí. Soudy od rána rozhodují o tom, kdo nápravná zařízení opustí, a nejinak je tomu taky v olomoucké věznici. Odtamtud začali první vězni odcházet brzy po poledni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Surý odchází z olomoucké vazební věznice

Adam Surý odchází z olomoucké vazební věznice | Zdroj: ČTK

„Jó tak, je to dobrá věc.“ Tak reagovali skoro všichni lidé, kteří dnes díky amnestii prezidenta republiky předčasně opouštěli vazební věznici v Olomouci. Před branou již na ně čekali netrpěliví novináři, propuštění však příliš mluvní nebyli.

Jednou z výjimek byl Adam Surý ze Zlína. Ten měl za porušování domovní svobody strávit za mřížemi půl roku. „Nepohodl jsem se s jedním kamarádem, on se zavřel doma a já jsem mu tam vlezl oknem. Odpustili mi čtyři měsíce, jsem spokojený. Pojedu za přítelkyní , asi dodatečně oslavíme Vánoce,“ plánuje si.

Přehrát

00:00 / 00:00

S amnestovanými z olomoucké vazební věznice natáčel reportér Ivo Opletal

Kromě oslav ale čekají 23letého mladíka také jiné věci, které je potřeba neodkladně udělat. Podle svých slov se hlavně musí poohlédnout po novém zaměstnání.

To další propuštěný, muž z Přerova, už práci má, a proto spěchal domů co nejrychleji za rodinou. „První domů a ráno jedu do práce. Jak jsem dělal - my jsme tady chodili dělat - tak mám tady domluvenou práci. To bude v pohodě,“ věří.

Kromě těchto dvou se amnestie v olomoucké věznici týká více než osmi desítek vězňů. O tom, kteří odsouzení nápravné zařízení opustí, rozhodovali soudci přímo v areálu věznice. Společně s řadou státních zástupců a administrativních pracovníků se do práce pustili hodinu před polednem.

První propuštění začali zařízení opouštět po 13. hodině. Už v tu dobu svého přítele netrpělivě vyhlížela nedaleko brány mladá žena. „Doufám, že to dobře dopadne, že ho pustí. Měl být (zavřený) asi na rok. Ještě jsem ho neviděla, takže ještě není co slavit,“ svěřila se mladá žena.

Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme