S průkazem ZTP lze koupit ojetý vůz levněji. Stát chce kvůli spekulantům zákon změnit

Dopravní inspektoráty volají po změně zákona, která zastaví spekulace s ekologickou daní. Majitelé a prodejci starších aut našli mezeru v legislativě, a když seženou ochotného člověka s průkazem ZTP, který koupené auto za odměnu přihlásí na své jméno, zaplacení několikatisícové daně se vyhnou. Pak vozidlo dostane skutečný majitel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobazar (ilustrační foto)

Autobazar (ilustrační foto) | Foto: Jan Říha

„Hledám osobu se ZTP k přihlášení staršího automobilu. Značka Finanční odměna,“ zní text inzerátu.

Muž na druhém konci telefonu vysvětluje, jaký je jeho smysl. „Kdybych ho chtěl já koupit, tak musím zaplatit nějakých pět deset tisíc ekologickou daň,“ říká o koupi vozu. Když vůz přepíše někdo, kdo má průkaz, je to bez placení a legálně. Umožňuje to několik let stará novela zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o tom, jak se při přihlašování ojetých vozidel vyhýbají kupci placení ekologické daně, natočil redaktor Martin Knitl.

Pokud si běžný zájemce kupuje starší ojeté auto, musí zaplatit takzvanou ekologickou daň. Je to několik tisíc korun podle toho, jaký emisní limit vozidlo splňuje.

Od placení této speciální daně jsou osvobozeni všichni, kteří mají průkaz ZTP. Takže stačí na tento jeden den převodu vozidla své nově koupené starší auto věnovat člověku s dotyčným průkazem, on na přepážce všechno vyřídí bez placení a pak vůz opět převezme původní majitel.

„Novela zákona o odpadech bohužel s touto variantou nepočítala. Není to ojedinělým, případem, že se takhle děje, že osoby zdravotně i tělesně postižené na sebe evidují tato vozidla a potom je prodávají dalším osobám,“ vysvětluje vedoucí ostravského dopravního inspektorátu Dalibor Moudřen. Na mysli má novelu, která vešla v účinnost od 1. ledna 2009.

Podle ministerstva životního prostředí jde o vážný problém. Spekulace s ekologickou daní by měla zastavit nová podoba příslušného zákona o odpadech. Zatím se prý připravuje.

„Potřebujeme zabránit nekalostem, které se dějí v souladu se zákonem, ale jsou proti jeho smyslu,“ říká mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík.

Martin Knitl, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme