S první pomocí lidé často váhají. Bohužel kvůli tomu někteří zbytečně umírají

Lidé mají strach poskytnout první pomoc. Vyplývá to mimo jiné i ze zkušeností jihlavských strážníků. Už několikrát se jim stalo, že kolemjdoucí ignorovali bezvládně ležícího člověka. Bohužel některé případy pak dopadly tragicky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihlavští strážníci Vladimír Dufek a Miroslav Šuhaj | Foto: Lucie Maxová

S lidskou lhostejností se už několikrát setkali i městští policisté Vladimír Dufek a Miroslav Šuhaj.

Například letos zachraňovali člověka, který zkolaboval v obchodním domě v Jihlavě a nikdo mu nepomohl.

„Tenkrát jsme dostali oznámení, že tam leží nějaký opilý muž. Tak jsme jeli na majáky, byli jsme tam vlastně během chviličky. A tam jsme uviděli staršího muže, který ležel tuším u bankomatu, jak jsou košíky. Ležel na zemi a už nejevil známky života,“ popisuje Šuhaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Jihlavy přináší redaktorka Českého rozhlasu Lucie Maxová

Jeho kolega Vladimír Dufek nikdy nezapomene, jak muž po jejich příjezdu vypadal.

„Modrý v obličeji, nedýchal. Nejevil známky života, no. Tak jsme přistoupili k resuscitaci. Zahájili jsme nepřímou masáž srdce až do příjezdu záchranné služby, která potom převzala další oživování,“ vysvětluje.

Přestože staršího muže se jim nakonec oživit podařilo, druhý den v nemocnici zemřel. Kdyby ale dostal hned pomoc, tak ten člověk žil.

"My jsme tam přijeli v době, kdy už bylo pozdě. Podařilo se nám ho se záchranou službou oživit, ale bohužel v nemocnici zemřel,“ říká Šuhaj.

Muž byl podle policistů zanedbaný. V tom případě k němu lidi nejdou, štítí se a nikdo s tím nechce nic mít.

Rozhodují vteřiny

O tom, jak důležitá je první pomoc, ví své i pan Stanislav z Jihlavy. Už několikrát jí totiž potřeboval. „Já jsem měl příhodu před Vánoci na přechodu, u Domu zdraví, když jsem šel k lékaři. Uprostřed přechodu do mě narazilo auto, tak jsem si poležel na JIPce,“ popisuje pan Stanislav.

„Taky měl hned pomoc, trolejbus jel, plno lidí. Zdravotní sestřičky, doktoři, takže díky nim byla pomoc rychlá. Byl v bezvědomí, odvezli ho,“ přidává se manželka pana Stanislava Marie.

Ona sama by po všech svých zkušenostech prý s první pomocí neváhala. „Manžel měl dvakrát takovou příhodu, že se mu udělalo špatně a svalil se. Takže já bych asi nenechala nikoho ležet,“ vysvětluje.

Moc dobře si prý uvědomuje, že při záchraně lidského života často rozhodují i vteřiny.

Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme