S rozhlasovým digitálním vysíláním se v koncepci nepočítá

Ministerstvo informatiky ČR zatím nezahrnulo rozhlasové zemské digitální vysílání do návrhu aktualizace vládní koncepce přechodu na digitální vysílání. Pracovní materiál, který má Český rozhlas k dispozici, uvádí, že "v současné době není v ČR od provozovatelů vysílání ani od posluchačů indikován výrazný zájem o zavádění rozhlasového zemského digitálního vysílání v systému T-DAB". V pasážích o DVB-T multiplexu dokonce není rozhlas zmiňován vůbec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mapka pokrytí multiplexem

mapka pokrytí multiplexem | Foto: Markéta Kaclová

"Český rozhlas má zájem začít vysílat co nejdříve aspoň regionálně v DAB a zároveň se zapojit do veřejnoprávního multiplexu v DVB. Tento záměr jsme ústně sdělili představitelům Ministerstva informatiky ČR a po konzultaci s generálním ředitelem Václavem Kasíkem jsem o tom informoval Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Naposledy na jednání se zástupci elektronických médií a vysílateli 7. ledna 2004," říká k tomu vedoucí projektu digitálního vysílání ČRo Alexandr Pícha. Pracovní verze koncepce už podrobněji popisuje 2 multiplexy DVB-T pro Českou republiku nazývané A a B. Podle jedné varianty by měl být jeden multiplex určen pro 4 celoplošné programy komerčních televizí a druhý pro 4 programy provozovatele ze zákona, uvádí se však pouze ČT. Koncepce z Ministerstva informatiky ČR však tvrdí, že současná finanční situace ČT neumožňuje využití celé kapacity digitálního multiplexu. Píše se v ní zároveň, že tato skutečnost do jisté míry může ohrozit úspěch zahájení řádného digitálního vysílání. Jako druhou variantu navrhuje, aby digitální multiplexy A i B měly každý 3 programy komerčních televizí a po jednom programu ČT. Analytik strategického rozvoje ČT Nikolaj Savický označil tuto variantu za nejhorší možnou pro televizi veřejné služby. Jak uvedl, "takové řešení znamená pro ČT snížení technické spolehlivosti a zvýšení nákladů bez jakékoli kompenzace v podobě lepší služby divákům. Nejhorší je, že znemožňuje ČT poskytování služeb mnoha cílovým skupinám, zejména menšinám, a znamená do budoucna překážku jakémukoli rozvoji televizního vysílání veřejné služby v České republice."

Aktualizace z Ministerstva informatiky ČR výrazně mění vládní koncepci přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání, která předpokládala začátky vysílání už v roce 2003 a existenci tzv. veřejnoprávního multiplexu DVB-T, na kterém by se podílely Česká televize a Český rozhlas.

Ministerstvo informatiky mělo předložit návrh aktualizace koncepce v první polovině roku 2003. Termín se několikrát odsouval a posledním má být 31. leden 2004.

O stavu práce na aktualizaci koncepce informoval ministr Vladimír Mlynář Radu pro rozhlasové a televizní vysílání 9. ledna 2004. Poslední úpravy má Ministerstvo informatiky ČR zapracovat do poloviny ledna 2004. V únoru 2004 by měla jednat o návrhu aktualizace koncepce digitálního vysílání v České republice jednat vláda.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme