S výběrem volebního lístku pomáhají nevidomým příbuzní nebo asistenti

Každý sice musí volit sám, ale řadě lidí musejí pomoct asistenti. Volební lístky totiž nejsou popsané Braillovým písmem a nevidomí nemají možnost zvolit zcela samostatně. Do volebních místností mířili lidé s bílou holí i v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hůlka nevidomého člověka, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Adrian van Leen

Nevidomá paní Šárka Knězková přišla do volební místnosti s vodicím psem. Je to jistě hodně důležitý pomocník, ale s vybráním volebního lístku nepomůže.

„Volím tak, že si lísteček připravím doma a potom jdu se synem a tam už si to strčím sama podle svého,“ vysvětluje obvyklý postup Šárka Knězková a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké možnosti mají nevidomí voliči, zjišťovala redaktorka Vlasta Gajdošíková

„Teď je ale taková situace, že si to doma připravit nemůžu, že ty lístečky budou tady. Takže jedině tak, že jsme spolu samozřejmě domluvení a ten správný lísteček, když jdeme spolu za plentu, mně on dá.“

V případě že by s paní Šárkou nešel syn, řešila by to prý tak, že by poprosila, aby jí někdo řekl, který lístek je který. Za plentou by pak vložila lístek do obálky po paměti.

Pokud se nevidomý nemůže obrátit na své příbuzné jako paní Knězková, může využít pomoci sdružení, která pomáhají slepcům.

„Lidé žijící osamoceně můžou využít našich asistentských služeb a průvodcovských, přijdeme k nim domů, pomůžeme jim to doma roztřídit například a potom je ještě doprovodíme k těm volbám,“ říká předseda brněnského střediska Organizace nevidomých Aleš Moravec.

K volební urně s fenkou. Pardubičtí ocenili přístup nevidomé voličky

Číst článek

O případu, kdy by někdo z asistentů zneužil svého postavení a nevidomému podstrčil volební lístek jiného kandidáta, Aleš Moravec neví.

Zrakově postižení by však uvítali, kdyby se malá část volebních lístků tiskla také v Braillově písmu. Podle Aleše Moravce je to reálné. Nevidomí by pak žádného asistenta u voleb nepotřebovali.

Vlasta Gajdošíková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme