S vyplnění sčítacích formulářů poradí komisaři, infolinka nebo internet

Už 14 dní roznášejí sčítací komisaři formuláře do domácností, ale jestli u vás ještě nezazvonili, nevadí. Mají na to čas do pátku. Pak nastane rozhodný okamžik pro vyplnění údajů - přesně o půlnoci z pátku na sobotu. Stav před tímto termínem musí být popsán ve sčítacích listech. Už teď je ale čas, abychom si formuláře prošli a nad některými možná spornými kolonkami se zastavili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Existují tři sčítací listy: list osoby, který dostane každý včetně kojenců, list bytový - jeden pro každou domácnost - a list domovní. Ten dostanou jen majitelé nebo správci domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak správně vyplnit sčítací formuláře, zjišťovala redaktorka Lucie Weissová

Na každém listu je instrukce, jak ho správně vyplnit, a kromě toho dostanete ještě vysvětlivky k jednotlivým otázkám.

Pokud byste si například nebyli jisti, co napsat do rubriky odvětví ekonomické činnosti, vysvětlivky vám nabídnou celou škálu možností od výroby kovových konstrukcí, přes tvorbu televizních a rozhlasových programů až po bezpečnostní a pátrací činnosti.

Na většinu otázek můžete odpovědět jen jednou z nabídnutých variant, v některých můžete zaškrtnout více políček. Například, jak vysvětluje Štěpánka Morávková z Českého statistického úřadu, v otázce, jakým dopravním prostředkem dojíždíte do práce nebo do školy:

„Tam je možno zaškrtnout všechny dopravní prostředky, které používáte při jedné cestě do zaměstnání. Například je také možné uvést dvě národnosti, mateřský jazyk, státní občanství.“

Listy nemusí vyplňovat každý

Při vyplňování bytového a domovního listu může být kamenem úrazu, zda uvést také rekreační objekty, tedy chaty a chalupy. Odpověď zní ano, ale jen v tom případě, že je trvale obýváte a že v nich zrovna jste v okamžiku rozhodném pro sčítání.

„Sčítání lidu nepodléhají rekreační objekty, které mají jenom klasické evidenční číslo. Do sčítání lidu spadají všechny domy s číslem popisným, ale sčítání za vás v daném regionu provede sčítací komisař, který v takovém případě vyplní pouze první tři otázky na domovním listě a vám se domovní list vůbec nedostává do ruky,“ objasňuje mluvčí sčítání lidu Ondřej Kubala.

Ani osobní list nemusí každý vyplnit osobně, připomíná místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal: „Také na formuláři na napsáno, že podepisuje ten, kdo to vyplnil. To znamená, že například rodiče vyplní formulář za dceru nebo syna, který je na koleji, může to vyplnit manžel nebo manželka za druhého partnera. Jde o to, aby znal aspoň podstatnou část údajů.“

Když máte potíže s vyplněním formulářů, je mnoho možností, kam se obrátit o radu. Můžete bezplatně zavolat na call centrum sčítání lidu na číslo 800 87 97 02, můžete se podívat na stránky www.scitani.cz, ale v první řadě se můžete obrátit o pomoc na sčítacího komisaře. Ten má povinnost vám poradit, případně za vás i vyplnit, co mu nadiktujete.

Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme