S vyšetřováním vlakové nehody ve Studénce pomohl amatérský fotograf

Kriminalisté obvinili z obecného ohrožení dva inženýry, kteří se podíleli na stavbě mostu ve Studénce na Novojičínsku. Konstrukce se minulý týden zhroutila před projíždějícím vlakem EuroCity Krakov - Praha. Havárii nepřežilo sedm lidí, desítky dalších byly zraněny. Materiální škody se odhadují na 170 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na havárii vlaku

Letecký pohled na havárii vlaku | Zdroj: ČTK

Zaměstnancům subdodavatelské společnosti Bögl&Krýsl teď hrozí deset let za mřížemi. Podle policistů o problémech se statikou konstrukce věděli už dříve. Měli okamžitě zastavit práce, přivolat statika a informovat provozovatele dráhy. Vyšetřovatel Jiří Jícha dodal, že klíčový důkaz policisté získali od náhodného svědka.

"Významně nám pomohl jeden místní občan, který z vlastního zájmu 5. srpna nafotil celý most a po havárii se přihlásil policii a tyto snímky vydal. On sám nevěděl, co nafotil. Několik desítek hodin jsme zkoumali uvedené fotografie a nalezli jsme na nich známky statického poškození mostní konstrukce," upřesnil vyšetřovatel.

Během dalšího vyšetřování nebudou oba muži v cele. "Důvody vazby jsme samozřejmě pečlivě vážili, zkoumali jsme a dospěli jsme k závěru, že už opravdu byla vyslechnuta část svědků, kdy ten důvod vazby jsme vyloučili a stíhání těchto osob bude na svobodě," vysvětlil dozorující státní zástupce Aleš Kopal.

Policisté nevylučují, že v souvislosti s tragédií ve Studénce obviní další odpovědné osoby. "Zvažujeme trestní odpovědnost všech osob, které pracovaly v souvislosti s uvedeným mostem. Okruh těchto osob momentálně nelze vymezit," dodal vyšetřovatel.

Vedení firmy Bögl&Krýsl trvá na tom, že její lidé nepochybili. Teď si nechá vypracovat znalecké posudky, které potvrdí nebo vyloučí případnou míru zavinění obou zaměstnanců.

Silvie Mikulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme