Šabatová ombudsmankou nebude. Ve hře je Bányai a Varvařovský

Výběr nástupce letos zesnulého Otakara Motejla se dnes výrazně zúžil. Senátoři vybrali z pěti nominovaných kandidátů dva, kteří se budou v září ucházet o hlasy poslanců. Bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie. Anna Šabatová překvapivě nepostoupila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Bányai | Zdroj: ČTK

Kandidát ODS, bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, byl žhavým kandidátem senátorů už před volbou. Mnohé nerozhodnuté přesvědčil především svým projevem.

„V případě nezbytnosti by měl mít ombudsman právo napadnout u ústavního soudu nejen vyhlášky a nařízení vlády, ale i zákon,“ myslí si Varvařovský.

Pavel Varvařovský byl horkým favoritem na kandidáta do funkce veřejného ochránce práv pro drtivou většinu občanských demokratů. Podle předsedy senátního klubu ODS Tomáše Julínka zabodoval Varvařovský před volbou i u dalších senátorů dnešním vystoupením v horní komoře parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Varvařovský, Soňa Paukrtová, Tomáš Julínek, Jaromír Štětina, Přemysl Sobotka a Petr Hájek mluví o volbě ombudsmana ve Světě o druhé.mp3

„Rozhodně působí velmi příjemně, má i takový esprit, kromě svého curriculum vitae, které je podle mě velmi dobré pro ombudsmana. Takže zaujal,“ shrnul Julínek.

Dva senátoři z klubu TOP 09 a Starostové včetně předsedkyně klubu Soni Paukertové naopak podporovali bývalou zástupkyni ombudsmana Annou Šabatovou. Po projevu Pavla Varvařovského ale někteří volbu rozšířili.

Pavel Varvařovský přesvědčil senátory svým projevem | Foto: ČTK

„Budeme volit dva kandidáty. Já budu volit jak paní Šabatovou, tak pana Varvařovského. Dnešní projev byl excelentní, definice toho, co je a není právo v ČR mě zaujala. Pokud jde o můj klub, tak na to nemáme jednotné stanovisko,“ vysvětlila Paukertová.

Varvařovský přesvědčil nerozhodnuté

Varvařovského projev v Senátu přesvědčil k rozhodnutí dát mu hlas i zbytek váhajících členů klubu TOP 09 a Starostové.

„Pět členů našeho klubu TOP 09 včetně mě se rozhodlo, že budou volit pana Varvařovského. Velkou roli v tom sehrála jeho řeč,“ řekl těsně před tajnou volbou kandidátů na ombudsmana pro výběr ve sněmovně senátor Jaromír Štětina.

O druhém senátním kandidátovi na funkci veřejného ochránce práv se pak rozhodovalo ve druhém kole tajných voleb mezi bývalou zástupkyní ombudsmana Annou Šabatovou a předsedou pražské židovské obce Františkem Bányaiem. Pražský advokát Jan Matys neuspěl. Bányaie se pak také stal druhým kandidátem senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Liška a Zdeněk Škromach mluví o volbě ombudsmana v Ozvěnách dne.mp3

S výsledkem je spokojený předseda horní komory za ODS Přemysl Sobotka: „Byli to samozřejmě naši kandidáti, ale podle počtu hlasů byli voleni napříč politickým spektrem a oba dva byli ve svých projevech velmi kvalitní. Jeden z nich by měl být vynikajícím ombudsmanem.“

Poslanci tak budou mít počátkem září na výběr ze 4 nominovaných. Kromě Varvařovského a Bányaie, které doporučují na veřejného ochránce práv senátoři, k tomu navrhl dvě jména už i prezident Václav Klaus. Znovu nominoval občanského aktivistu Johna Boka a nově bývalého jihočeského hejtmana Jana Zahradníka z ODS.

Podle zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pro oblast komunikace a kultury Petra Hájka si prezident dopředu nezjišťoval, zda mají jeho kandidáti podporu mezi poslanci.
„Pan prezident vybíral z osobností, které jsou mravně a všeobecně společensky přijatelní. Rozhodně by nikdy nenavrhl kandidáta s komunistickou minulostí,“ upřesnil Hájek.

Ačkoliv Václav Klaus navrhl své kandidáty na post ombudsmana, podle Petra Hájka stále není přesvědčen o smyslu této funkce.

„Ombudsman je umělý prvek, vnesený do našeho světa. Ale je to podobné, jako senát. Byl vnesen do ústavy, nikdo ho v zásadě nechtěl, ale nakonec začal plnit společenskou objednávku. Obdobné je to s ombudsmanem. Určitě bychom se bez něj obešli, ale je-li tady, pak jde o to, aby bylo místo obsazeno co nejkvalitněji,“ dodává Petr Hájek.

ČSSD věřila, že postoupí Šabatová

Překvapivě nepostoupila favoritka první volby ombudsmana, jeho bývalá zástupkyně Anna Šabatová. Tu opět prosazovali především zákonodárci sociální demokracie, ale nakonec uspěli kandidáti, na nichž se shodl senátorský klub ODS.

Kandidátka na veřejného ochránce práv Anna Šabatová | Foto: Šárka Ševčíková

Podle místopředsedy senátu za občanské demokraty Jiřího Lišky nerozhodl o zvolení Pavla Varvařovského jen klub ODS, který jej navrhoval, ale výsledných 49 hlasů potvrdilo volbu napříč politickými stranami. „Byl to společný kandidát ODS, TOP 09 a Starostů,“ upřesnil Liška.

Jiří Liška souhlasí s vizí, kdy by ombudsman mohl například navrhovat rušení zákonů. „Ombudsman se setkává s problémy lidí a má možnost posoudit víc než kdokoliv jiný, v jaké míře komplikuje stávající legislativa lidem život.“

Pokud udělá Pavel Varvařovský tak dobrý dojem, jako udělal v senátu, tak by měl být podle Lišky jasným favoritem sněmovní volby. Předpokládá podporu zástupců TOP 09 a Věcí veřejných.

Naopak místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se domnívá, že jde o snahu za každou cenu protlačit kandidáta ODS.

„ODS dnes ovládá všechny čtyři ústavní funkce a zřejmě usiluje o to, aby i ombudsman patřil do jejich řad,“ říká poslanec Zdeněk Škromach.

Martin Křížek, Milada Richterová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme