Do Česka vjela první část amerického vojenského konvoje. Míří na cvičení do Pobaltí

Do České republiky vjelo v úterý krátce před půl osmou prvních několik vozidel amerického vojenského konvoje, který se bude přes Česko přesunovat na cvičení Saber Strike 2018 v Pobaltí. Mezi vozy byly obrněné transportéry Striker, nákladní automobily i víceúčelové terénní vozy HMMWV, známé jako Humvee.

Rozvadov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Rozvadova zamíří konvoj, doprovázený vojenskou policií a Policií ČR, po dálnici D5 a dále po trase pražský okruh, D1 a D10 do kasáren ve Staré Boleslavi, kde mají vojáci přenocovat.

Přes Českou republiku má přejet celkem asi 400 vozidel a 1000 vojáků. Konvoj je rozdělen do dvou částí. První vstoupí do ČR během úterního večera, druhá část ve čtvrtek večer.

Nocleh ve Staré Boleslavi

Aby kolona vojenských vozidel co nejméně narušovala plynulost provozu, má být v úterý rozdělena asi do sedmi menších částí, které do země vstoupí zhruba s hodinovými odstupy. Celkem by mělo v úterý přijet do Česka ze základny v Německu do 170 vozidel a do 300 lidí. Čtvrteční druhá část konvoje má přijet rovněž večer a má být rozdělena do deseti částí.

Po noclehu ve Staré Boleslavi mají vojáci pokračovat druhý den kolem 7.00 k hraničnímu přechodu Náchod, přes Polsko odtud pojedou do Pobaltí.

Připomínka 100. výročí

V Rozvadově se v úterý první část konvoje zhruba na půl hodiny zastavila, vojáci vyvěsili na transportéry prapory se symbolikou odkazující na 100. výročí vzniku Československa a česko-amerických vztahů. Pak se konvoj, doprovázený policejními vozy s majáčky vydal na další cestu. Příjezd sledovaly z lávek nad dálnicí skupinky lidí, někteří z nich mávali, další fotili.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) již dříve uvedla, že průjezd konvoje je ukázkou plnění českých spojeneckých závazků. „Našim vojákům zároveň umožňuje v praxi procvičit činnosti související s logistikou a doprovodem," řekla.

Českou republikou za poslední tři roky projelo několik větších konvojů americké armády. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu zpočátku ozývali hlavně odpůrci NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme