Skandální pošlapání práva, zlobí se Turci po propuštění kurdského politika. Česko nařčení odmítlo

Turecko v úterý poslalo Česku diplomatickou nótu. Kritizuje propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, který byl o víkendu zatčen v Praze. Oznámil to tureckým médiím turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Česko se proti tomu ohradilo.

Praha/Ankara (Aktualizováno: 18:00 27. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí pražského městského soudu neuvalit na Sáliha Muslima vazbu označil turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu za skandální pošlapání práva.

Soud propustil kurdského politika Muslima. 'Jasná podpora terorismu,' reaguje Turecko

Číst článek

„Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě a nic tuto pravdu nezmění," citoval ministra na svém webu list Turk Time.

České ministerstvo zahraničí se ale proti jeho výrokům ohradilo. „Česká republika jakákoliv nařčení z podpory mezinárodního terorismu zásadně odmítá. Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání," uvedl resort zahraničí.

Rozhodnutí českého soudu by mohlo negativně ovlivnit bilaterální vztahy Česka s Ankarou. Řekl to podle deníku Sabah turecký velvyslanec v České republice Ahmet Bigali, které se v tomto smyslu vyjádřil už v pondělí.

„Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku," uvedl v úterý v prohlášení pro turecký deník Sabah velvyslanec Bigali. „S tímto verdiktem nejsme spokojeni," dodal.

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül označil verdikt pražského městského soudu za „chybu". „Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví," řekl Gül novinářům v Ankaře.

Odměna za dopadení Sáliha Muslima

Česká policie zadržela kurdského politika Sáliha Muslima v sobotu na základě zatykače vydaného Nejvyšším soudem v Ankaře, který se má týkat několika trestných činů včetně vraždy nebo rozvracení integrity státu.

Zatykač Ankara vydala už v roce 2016, před čtrnácti dny ale 67letého muže zařadila na seznam nejhledanějších teroristů.

Turecký ministr: Doufám, že soud uvalí na Muslima vazbu. Nebudeme jednat o výměně za Čechy

Číst článek

Původně se mluvilo o tom, že Muslim byl zatčen na základě mezinárodního zatykače Interpolu. Jeho zástupci to však vyloučili. „Na Saleha Muslima nebyl vydán zatykač,” potvrdilo Respektu tiskové oddělení Interpolu.

Turecké úřady také vypsaly za dopadení bývalého předsedy kurdské Strany demokratické unie odměnu čtyři miliony tureckých lir, tedy téměř 22 milionů korun. Strana demokratické unie je totiž podle Turecka součástí turecké Strany kurdských pracujících, řazené k teroristickým organizacím.

Syrská kurdská Strana demokratické unie pak zadržení svého bývalého předsedy odsoudila a žádala jeho propuštění. Sedmašedesátiletý Muslim se podle ní významně podílel na boji proti teroristické organizaci Islámský stát.

„Pan Muslim sehrál významnou úlohu v revolučním procesu v Sýrii, zejména v diplomatické oblasti proti teroristickému Islámskému státu," uvedla strana.

Kdo je Sálih Muslim?

Sálih Muslim, rodák z vesnice nedaleko severosyrského města Kobani, studoval v 70. letech istanbulskou technickou univerzitu, kde se také poprvé zapojil do kurdského hnutí pod vedením legendárního lídra mully Mustafa Barzáního.

Po získání diplomu chemického inženýra v roce 1977 se ale Sálih Muslim nejprve zaměřil na profesní kariéru, řadu let pracoval Saúdské Arábii, začátkem 90. let si pak otevřel vlastní projekční firmu v Aleppu.

V roce 1998 vstoupil do syrské odnože v Iráku založené Demokratické strany Kurdistánu, po pěti letech ji ale zklamaný opustil.

Vstoupil do nově založené kurdské Strany demokratické unie, úzce napojené na tureckou Stranu kurdských pracujících, a v roce 2010 stanul v jejím čele.

Nedlouho poté ho syrské bezpečnostní složky zatkly, po propuštění uprchl do iráckého Kurdistánu, do Sýrie se vrátil krátce po vypuknutí občanské války. Pod jeho vedením se Strana demokratické unie stala vedoucím představitelem syrských Kurdů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme