Veterináři našli salmonelu v půl tuně kuřecích řízků z Polska. Většinu už lidé snědli

V zásilce více než půl tuny kuřecích řízků z Polska do Česka objevila tuzemská Státní veterinární správa bakterii salmonelu. Maso se dostalo hlavně do stravovacích zařízení. Informoval o tom mluvčí veterinářů Petr Vorlíček. Řízky ze zmíněné zásilky již podle něj dodavatel rozvezl odběratelům a maso bylo zpracováno.

Praha (Aktualizováno: 14:08 2. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuřecí maso (ilustrační snímek) | Foto: Fotobanka PhotoRack

„Odebrali jsme vzorky ze zásilky 510 kg chlazených kuřecích prsních řízků z Poska. Na základě následného vyšetření jsme zjistili, že v těch kuřecích řízcích byla salmonela,“ řekl radiožurnálu šéf Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Příjemcem byla podle něj firma v Novém Bydžově, která je distribuovala dalším odběratelům. „Zejména šlo do stravovacích zařízení,“ řekl. 

Konec povinných testů hovězího z Polska. Česko dostalo seznam, co všechno sousední země zpřísnila

Číst článek

Zásilku veterináři podle Semeráda dále došetřují. Vědí o některých dalších místech, kam se závadné maso dostalo. Zmínil konkrétně restauraci v Hradci Králové, jídelnu v Hořicích, řeznictví v Kolíně a jídelnu v Chocni. „Provádíme ještě došetření, ale podle našich informací bylo toto maso s datem spotřeby 24. března již zkonzumováno. Leda že by ho měl někdo doma zamrazené,“ uvedl Semerád. 

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Státní veterinární správa ale zatím nemá informace, že by měl někdo po konzumaci masa ze zmíněné zásilky zdravotní problémy. Podle Vorlíčka je při dostatečné tepelné úpravě masa se salmonelou riziko nákazy minimální.

Zprávy přichází několik dní poté, co Česko zrušilo mimořádná veterinární opatření, která se týkala dovozu hovězího masa z Polska. Opatření platila zhruba měsíc, Polsko ze začátku reagovalo negativně, tamní ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski zpočátku pohrozil, že pokud bude Česko jeho zemi „vydírat“, může začít s kontrolami českého piva. 

Ministr zemědělství Miroslav Toman nakonec rozhodl o zrušení mimořádných kontrol poté, co Polsko předalo Česku seznam přísnějších pravidel, která měla problémům při dovozu masa zabránit. 

tch, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme