Salmové se zřejmě miliardového majetku nedočkají

Z miliardových restitucí nedostane šlechtická rodina Salmů zřejmě nic. Salmové žádali navrácení sedmi tisíc hektarů pozemků na Blanensku včetně turisticky oblíbeného zámku v Rájci. Nejvyšší správní soud ale potvrdil rozhodnutí ministerstva vnitra, že Hugo Salm nebyl československým občanem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Rájec nad Svitavou | Foto: Zámky a hrady

Už loni rozhodl ministr vnitra Stanislav Gross, že předek žadatelů Hugo Salm nebyl po válce československým občanem a majetek mu byl zabaven podle Benešových dekretů. Nejvyšší správní soud převzal žalobu rodiny Hugo Salma z Vrchního soudu v Praze.

"Nejvyšší správní soud zamítl žalobu Marie Salmové a nepřímo se tak ztotožnil s rozhodnutím ministerstva vnitra v tom smyslu, že Hugo Salm nebyl v době své smrti československým občanem," potvrdila dnešní verdikt mluvčí soudu Marika Komoňová.

Právní zástupce Salmů Felix Nevřela verdikt kritizoval. "Musím otevřeně říct, že jsem tím překvapen, protože rozhodnutí ministerstvo vnitra se opíralo o neplatnou právní normu, dekret prezidenta Edvarda Beneše číslo 33 u roku 1945, zrušený již v roce 1949," řekl Nevřela.

Rozhodnutí by mohl zvrátit pouze Ústavní soud. Právní zástupce rodiny se totiž hodlá proti verdiktu Nejvyššího správního soudu odvolat. "Až dostaneme písemné vyhotovení rozsudku, podáme ústavní stížnost," dodal Nevřela.

Grossovo rozhodnutí se týká lesů v Moravském krasu, velkostatku v Rájci nad Svitavou a také tamního zámku, na který si Salmové taktéž činí nárok.

Salmové požadovali i zámek v Blansku, ale ministr zemědělství Jan Fencl určil, že se na tento zámek s pozemky nevztahuje zákon o půdě, takže nespadají pod restituční řízení.

Soud v Hradci Králové však již před lety nechal Salmům vydat lesy a zemědělskou půdu u obcí Veselice, Kuničky a Ráječko na Blanensku. Nyní tyto sporné případy leží na Ústavním soudu.

Kníže Hugo Salm (1893-1946), je předkem dnešních tří restituentů - Marie, Idy a Huga. V roce 1940, po obsazení Československa nacisty, získal na vlastní žádost německé občanství.

Historici tvrdí, že za okupace se stal členem tří nacistických organizací a jeho děti byly zapsány v Hitlerjugend. Po válce zažádal o československé občanství. Než řízení skončilo, Salm zemřel a majetek byl zabaven.

Regina Prouzová-Květoňová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme