Ostravský soud poslal do vězení dva Poláky. Prodávali nápoj šamanů z Peru obsahující zakázanou látku

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem připraveným podle starého receptu peruánských šamanů udělil v pátek Krajský soud v Ostravě polskému manželskému páru nepodmíněné tresty 5,5 a 8,5 roku. Podmíněný trest uložil třetímu obžalovanému, jenž se na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, podílel. Všechny navíc ze země vyhostil a zabavil jim domek na Novojičínsku.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva obžalovaní Karolína Kordysová a Jaroslaw Kordys před jednáním Krajského soudu v Ostravě.

Zleva obžalovaní Karolína Kordysová a Jaroslaw Kordys před jednáním Krajského soudu v Ostravě. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Domek pořídili, aby tam mohli pořádat šamanské rituály. Jejím účastníkům zakázaný nápoj podávali. Od svých klientů inkasovali přes deset milionů korun.

Novozélandský Christchurch po 23 letech propustil městského čaroděje. ‚Jsem provokatér,‘ řekl

Číst článek

Manželský pár a jejich známý podle obžaloby vytvořili organizovanou zločineckou skupinu. Obžalovaní ale veškerou vinu odmítli a obžalobu označili za spekulaci a nesmyslné konstrukce.

Podle státního zástupce je ale prokázáno, že trojice od roku 2015 do předloňského října ve velkém nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT.

Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Jako fakultativní výlety tento zážitek nabízejí i tamní hotely. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali.

Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje. Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů.

Klienti z Německa i Dánska

Za osobu a rituál si účtovali až 1500 polských zlotých, tedy v přepočtu asi 8370 Kč. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, nikdy ne na obyvatele České republiky. Podle soudce Miroslava Muchy tak chtěli ztížit své případné odhalení.

Sibiřského šamana a aktivistu, který chce sesadit Putina, poslal ruský soud do léčebny

Číst článek

Jaroslaw Kordys, jemuž soud uložil nejvyšší trest, podle obžaloby obchod v Peru dojednal. Nejprve do Polska a pak i do Česka postupně dostával dvoukilogramové zásilky s koncentrátem zakázané látky.

S obžalovaným Petrem Kanawkou, kterému soud uložil podmíněný trest, pak zakoupil v Heřmanicích u Oder na Novojičínsku rekreační objekt. Tam pak podle obžaloby pořádali ceremoniály, při kterých účastníkům podávali nápoj ayahuasca.

Kordysova manželka Karolína podle obžaloby zajišťovala na obřady klientelu. Kordys na nich vystupoval jako šaman a jeho žena jako jeho asistentka. Starala se o účastníky pod vlivem drogy či zajišťovala při seancích hudební doprovod.

Všichni vinu odmítají. Obžalovaný Kanawka tvrdí, že se stal obětí Kordyse a o ničem nevěděl. Kordysova manželka zase uvedla, že pouze pomáhala při ceremoniích a mrzí ji, že trpí za chyby manžela.

Pochybnosti o nápoji

Kordys pak uvedl, že nápoj užíval pouze on a nikomu z účastníků ceremonií jej nepodávali. To ale soud nepřijal. Podle něj se prokázalo, že děj popsaný v obžalobě se stal a podíleli se na něm obžalovaní.

Druhý den mistrovství světa: zraněný kostarický obránce i předpověď mexického šamana

Číst článek

„Museli jsme odpovědět na základní otázku, zda byl nápoj při rituálech podáván, či nikoliv. Pokud byl podáván, pak komu, v jakém množství ji užíval, nebo byl podáván nápoj bez účinné látky DMT,“ uvedl soudce.

Podle něj nejsou pochybnosti o tom, že se podával nápoj s drogou. Vychází z toho, že úřady v Německu a USA zajistily tři zásilky, které obsahovaly DMT. Navíc při zatčení obžalovaných těsně před jedním rituálem našli policisté v domě jen větší množství nápoje s účinnou látkou.

Rozsudek není pravomocný. Kordys se na místě odvolal, jeho žena i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Kanawka v pátek k soudu nepřišel.

Ayahuascu lze podle odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuascu jako svátost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme