‚Klasické školní přednášky nefungují.‘ Studenti na středních školách uspořádali festivaly svobody

Výročí listopadových událostí v roce 1989 si v těchto dnech připomínají také studenti a učitelé po celé republice. Samet na školách je společným projektem spolku Díky, že můžem a organizace Post Bellum. Školám nabízejí přednášky, workshopy a další aktivity do výuky. Někde se studenti rozhodli uspořádat vlastní festival svobody: jako třeba na Střední průmyslové škole v Kutné Hoře.

Tento článek je více než rok starý.

REPORTÁŽ Kutná Hora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Střední průmyslové školy v Kutné Hoře slaví výročí 17. listopadu

Studenti Střední průmyslové školy v Kutné Hoře slaví výročí 17. listopadu | Foto: Lucie Korcová | Zdroj: Český rozhlas

„Dostali jsme za úkol tyhle čtyři: Alexandr Dubček, Václav Havel, Karel Kryl a Šimon Pánek. A napsali jsme o nich nějaké základní informace, jak se podíleli na tom převratu, jaký na to měli vliv,“ popisuje Radiožurnálu osmnáctiletý Tomáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Spolu se studenty dalších ročníků dodělává plakáty na předem zadané téma, například osobnosti Sametové revoluce.

Pak je rozvěsí po chodbách školy. V těch už visí nápisy Havel na Hrad, Svoboda nebo Demokracie. U hlavního schodiště zapalují studenti svíčky.

Dokreslují tak atmosféru, která se nedá nazvat jinak než revoluční. Jakoby se čas v Kutné hoře vrátil o 32 let zpět.

Studenti Střední průmyslové školy v Kutné Hoře slaví výročí 17. listopadu | Foto: Lucie Korcová | Zdroj: Český rozhlas

Když škola žije

Nápad zorganizovat celodenní studentský festival jako připomínku událostí listopadu 1989 se zrodil v hlavě šestnáctiletého Romana Šauera a jeho kamarádů.

„Tak jsme skočili do ředitelny, nějak to domluvili a klukům se to líbilo, líbí se jim to. I jsem koukal na ty výtvory a jsem spokojenej. Docela jsem se toho bál, ale mně se to líbí,“ popisuje student.

Po 17. listopadu se neřešily jen problémy ekonomiky a politiky, připomíná historik

Číst článek

„Nejdřív jsem si řekl: ‚No jo, ale zúčastní se všichni?‘ A pak jsem jim na to samozřejmě kývnul. Já jim taky kývnu skoro na všechno. Mám rád, když škola žije a jak vidíte, tady ta škola dneska žije,“ doplňuje ho ředitel školy Josef Treml.

Velkou podporu měli studenti především u učitelky dějepisu a Občanské výchovy Karolíny Justové, která jim pomohla s organizací.

„Zjišťuju, že takové ty klasické školní přednášky nefungují, že studenti si pořád pletou rok '89 a '68. Dokonce mi nedávno tvrdili, že sametová revoluce byla před 103 lety, takže je to trošku výzva pro pedagoga přemýšlet, jak to dělat jinak, aby se s tou historií nějak potkali,” vysvětluje vyučující.

S tím souhlasí i Roman Šauer, připomínat si události spojené se sametovou revolucí je podle něj zásadní. „Nebýt těch lidí, kteří tam v tu dobu byli a takhle bojovali, tak si myslím, že bychom si teď nežili tak, jak si žijeme,” uzavírá šestnáctiletý student Střední průmyslové škole v Kutné Hoře.

Do projektu Samet na školách se letos zapojilo více než 100 základních a středních škol. Festival pro svoje spolužáky uspořádali studenti na zhruba 20 z nich.

Studenti Střední průmyslové školy v Kutné Hoře slaví výročí 17. listopadu | Foto: Lucie Korcová | Zdroj: Český rozhlas

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme