Oblíbený samoobslužný výčep piva v Rakové u Konice je mimo provoz, prý byl nezákonný. Majitel se brání

Samovýčep piva v Rakové u Konice na Prostějovsku otevřel majitel tamního minipivovaru během covidové pandemie před třemi lety. Výčep oblíbený mezi místními i turisty teď ale zavřeli inspektoři Státní zemědělské a potravinové inspekce. Nestačila jim čtečka občanských průkazů. Takový prodej podle nich nesplňuje podmínky zákona. Majitel se chce proti rozhodnutí bránit.

Raková u Konice (Prostějovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samoobslužný výčep piva

Samoobslužný výčep piva | Foto: Barbora Taševská | Zdroj: Český rozhlas

„Lidé si tady mohli načepovat naše piva,“ ukazuje Petr Hajkr, spoluzakladatel Velkorakovského minipivovaru, na samovýčep, který už tři roky provozuje v Rakové u Konice na Prostějovsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oblíbený samoobslužný výčep piva v Rakové je mimo provoz, prý byl nezákonný. Majitel se brání

Teď je přelepený cedulkou „Mimo provoz“. V polovině srpna totiž samovýčep zavřeli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Důvod?

„Podle zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek je prodej alkoholu v prodejních automatech zcela zakázán,“ vysvětlil referent mediální komunikace Marek Bartík.

Kontrola věku pomocí občanského průkazu

Inspektoři samovýčep piva uzavřeli i přes to, že Petr Hajkr na něm má nainstalovanou čtečku občanských průkazů.

Pokuty podle výše příjmů bych nepodpořil, řekl Kupka. Navrhuje změnu bodového systému řidičů

Číst článek

„Vyzve vás to k tomu, abyste si zkontrolovala věk. Projedete občankou terminál a rozsvítí se buď zelená, nebo červená dioda. Když červená, nesplňujete plnoletost,“ popisuje Hajkr.

V takovém případě si lidé pivo načepovat nemohli. Podle Bartíka to ale není dostatečná ochrana.

„Zákon neuvádí výjimky pro automaty s ověřováním občanského průkazu nebo podobnou technologií,“ dodává Bartík.

Petr Hajkr proto k samovýčepu instaloval také kameru, pomocí které může zákazníka oslovit. Ani to podle jeho slov inspektorům nestačilo.

Poukazuje přitom na to, že v Česku fungují stovky podobných míst, kromě samovýčepů třeba lesní bary nebo samoobslužné prodejny.

Brání se také tomu, že by samovýčep byl automatem, ze kterého zákon prodej alkoholu zakazuje.

„Předali jsme to právním zástupcům společně s několika vlastníky samovýčepu po celé republice. Snažíme se dokázat, že to je tzv. samoobslužná prodejna. A na základě samoobslužné prodejny funguje v naší republice X obchodů,“ říká Hajkr.

„ Snažíme se dokázat, že to je tzv. samoobslužná prodejna. A na základě samoobslužné prodejny funguje v naší republice X obchodů.“

Petr Hajkr, majitel samoobslužného výčepu

Zákon podle Bartíka neobsahuje definici prodejního automatu. Pokud ale lidé zboží nakupují prostřednictvím přístroje, kam vkládají peníze, je podle něj nesporné, že se o automat jedná. Petr Hajkr s takovým výkladem nesouhlasí a snaží se rozhodnutí zvrátit.

„Nás tíží jedna palčivá věc, a to, že je zrovna sezona. A ta sezona za měsíc nemusí být, takže je potřeba řešit to operativně a rychle,“ dodává Hajkr.

Inspektoři podle Bartíka neplánují plošné kontroly podobných míst. Na konkrétní místa vyráží zejména na podnět spotřebitele.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme