Samosběr jahod začal letos dříve, ovoce je ale méně. Zemědělci proto otvírají farmy pro lidi nárazově

O několik týdnů dříve můžete letos vyrazit na samosběr jahod, například do Vraňan na Mělnicku. Jahody jsou sladké a červené, oproti jiným letům je jich ale méně. Může za to mrazivé počasí, a farmáři tak musejí termíny sběru vyhlašovat nárazově.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jahoda, jahody, samosběr (ilustrační foto)

Jahoda, jahody, samosběr (ilustrační foto) | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Zasáhly nás velmi silné extrémní mrazy, takže ovoce je v České republice ve značné míře hodně zničené. Samozřejmě se to týká i jahod. U nás je škoda přibližně 50 až 70 procent, ale samosběry už přesto probíhají. Jahůdky už zrají, jen je jich bohužel méně,“ říká pro středočeský rozhlas farmář Milan Hanč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Vraňanech na Mělnicku natáčel reportér Radek Duchoň

Podle něj dozrává letos kvůli změnám počasí více odrůd jahod najednou. „Sbíráme už několik odrůd. Počasí je o zhruba tři týdny až měsíc posunuté, takže už sklízíme i středně rané odrůdy, jako jsou Honeoye, Rumba nebo Sonáta,“ vysvětluje.

Samosběry jahod tedy letos nejsou pravidelné, termíny sběru je proto potřeba sledovat na webových stránkách farem. Platí to i pro další místa ve Středočeském kraji, kam se lze na sběr jahod vypravit, například v Bříství, Kouřimi, Lysé nad Labem nebo ve Zdicích a Sedlčánkách.

Radek Duchoň, JMys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme