Samotesty jsou platné pouze na místě a jsou jednorázové. Doma podstoupený nestačí

Podle nově zavedených opatření, která jsou v platnosti od 1. listopadu, se už zákazník nesmí na místě prokázat doma podstoupeným samotestem. Musí si ho udělat až na místě a jeho platnost se vztahuje pouze na místo použití. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začal nový školní rok, stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií koronaviru. Hned první den po návratu z letních prázdnin čekalo děti testování na covid-19, jen prvňáci se budou testovat až ve čtvrtek.

Samotesty jsou platné pouze na místě a jsou jednorázové. Zákazníci se nemůžou prokázat vlastním | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud chce člověk během dne navštívit několik různých míst, musí si na každém zvlášť udělat samotest, nemá-li antigenní nebo PCR test,“ vysvětluje mluvčí Köppl. Jednorázové testy tedy nemají stejné využití jako ty antigenní s platností 24 hodin.

Počet nově nakažených covidem za den se přiblížil hranici 10 tisíc. Vláda zpřísnění opatření neplánuje

Číst článek

Od 1. listopadu platí v celé České republice mimo jiné povinnost restauratérů a hospodských kontrolovat u svých návštěvníků doklady o bezinfekčnosti. Těmito doklady jsou negativní antigenní nebo PCR test, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce.

Zkracuje se i doba testů na covid. PCR testy, které původně platily celý týden, mají nyní platnost 72 hodin a využitelnost antigenních testů se zkrátila ze 72 hodin na 24 hodin. „Testy na místě, tedy samotesty, jsou určené pro jednorázové použití,“ upřesňuje Köppl.

Testy se nově musí i platit. Okruh lidí s nárokem na test hrazený pojišťovnou se omezil a většina nenaočkovaných si musí testy financovat sama.

Čísla rostou

Denní nárůst nakažených koronavirem v posledních dnech rapidně stoupá. V úterý testy odhalily 9902 případů nákazy koronavirem. Je to největší denní přírůstek od 23. března. Hospitalizovaných je poprvé po půl roce více než 2000. Nově očkovaných proti covidu je za úterý přes 39 tisíc.

Opatření proti šíření viru se ale nijak výrazně nemění. „V následujících dnech žádná zpřísnění opatření vláda neplánuje,“ uvedl ve středu pro Českou televizi premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme