Samozvaný doněcký konzulát zmizí z centra Ostravy, soud vyhověl stížnosti Zaorálka

Krajský soud v Ostravě zahájil řízení o zrušení Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, které mělo zastupovat na českém území neuznanou doněckou republiku. V čele 'instituce' stojí představitelka Národní domobrany Nela Lisková, která už potvrdila doručení takzvaného usnesení o zahájení řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nela Lisková | Foto: Michal Polášek

“Předsedkyni spolku bylo doručeno usnesení o zahájení řízení,” řekla mluvčí krajského soudu v Ostravě Lucie Olšarová serveru HlídacíPes.org, který informaci přinesl.

Obdržení písemnosti potvrdila i sama Lisková. “Aktuálně jsem obdržela dokument Usnesení o zahájení řízení s nařízenou likvidací Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky,” napsala na server Rukojmi.cz s tím, že věc předala advokátovi.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD soudní zákaz centra požadoval už loni v září. Soud jej ale v únoru vyzval k doplnění podnětu a upřesnění některých tvrzení. Ministrově požadavku soud vyhověl až nyní.

Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z centra Ostravy se ale přestěhoval

Číst článek

“Ministr zahraničních věcí argumentoval, že založení tohoto spolku je v rozporu s mezinárodním právem, na které odkazuje Ústava ČR zejména se závazkem ČR respektovat územní celistvost jiných států,” uvedla pro server Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Ministerstvo už loni vyzvalo Liskovou, aby svůj spolek přejmenovala, ta to ale odmítla. Více jsme psali ZDE.

Problémem je také neoprávněné použití titulu “honorární konzulka”, které je podle ministerstva postupem in fraudem legis, tedy obcházením zákona ve vztahu k Vídeňské úmluvě o konzulárních stycích.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme