Šance stran na jižní Moravě jsou vyrovnané

V Jihomoravském kraji je předvolební pozice nejsilnějších politických stran velmi vyrovnaná. Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi, volby na jižní Moravě by teď vyhrála Sociální demokracie. Těsně následují druhá Koalice, třetí ODS a čtvrtí komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Sociální demokraté - 20,7 procenta. Druhá Koalice - 19,1. Třetí ODS - 17,5. A čtvrtí komunisté - rovných 15 procent zúčastněných voličů. Tak by teď dopadly volby v kraji Jihomoravském.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Situace je tu zajímavá

"Tady je situace zajímavá. Tady se ukazuje zatím, že pozice všech hlavních stran to znamená ČSSD, Koalice, ODS a KSČM, jsou velmi vyrovnané, podobné. Komunisté sice ztrácejí na první sociální demokraty necelých pět procent, ale je to ve srovnání s celostátními výsledky situace zajímavá."

Rozebírá Věra Haberlová z agentury STEM výsledky průzkumu. Minulý týden při něm odpovídalo více jak 600 respondentů z jižní Moravy. Také při posledních volbách do Sněmovny tam byla sociální demokracie první - teď ale jějí náskok už není tak výrazný. K povinné pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny se z ostatních stran aspoň trochu přibližuje už jen Strana zelených - se 3, 5 procenty. Voliči v Jihomoravském kraji jsou prý poměrně věrní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Voliči tu jsou věrní

"Nejméně se mění tábor voličů ODS, kde 90 procent lidí, kteří je htějí volit dnes, je volilo i v roce 98 do Poslanecké sněmovny. Sociální demokraté jsou na tom v zásadě stejně - je to 86 procent."

A očekávaná účast lidí z Jihomoravského kraje ve volbách? Bezmála 8 lidí z 10.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Volit půjde lehce nadprůměrně lidí

"Je lehce nadprůměrná, ale je to otázka několika málo procent. Těch lidí, kteří dneska říkají, že se zúčastní voleb, je asi je asi 79 procent, ale ti, kteří jsou o tom pevně přesvědčeni, je necelá polovina - 47 procent."

K tomu, co přijde po volbách, panuje na jihu Moravy o něco větší optimismus, než v některých jiných krajích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Jihomoravané jsou optimističtí

"V Jihomoravském kraji přeci jenom optimismus narostl, i když většina těch hlasů, kteří se domnívají, že dojde ke zlepšení, tak si představuje jenom nějaká drobná dílčí zlepšení."

Jako největší optimisté vycházejí z průzkumu hlavně stoupenci ODS. Zhoršení naopak nejčastěji čekají příznivci komunistů.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Jihomoravský kraj | Foto: Martin Hromádka

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme