Šándor: Nekoncepčnost v omezení bezpečnostních služeb může být riziková

Zpravodajské služby mají podle Lidových novin přijít v rámci vládních škrtů o desítky milionů korun. Parlamentní opozice mluví v této souvislosti rovnou o hazardu s bezpečností nás všech. Odborníkovi na bezpečnost vadí především nekoncepčnost omezení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BIS

BIS | Foto: Jan Rosenauer

Škrty prostředků pro bezpečnostní aparát takzvaně od stolu jsou i podle bezpečnostního poradce a bývalého náčelníka vojenské zpravodajské služby generála Andora Šándora jistým způsobem hazardu. V České republice prý neproběhla žádná systémová změna bezpečnostního prostředí.

„Jsme v situaci, kdy každý snižuje, každý vás chce vidět ‚krvácet‘, takže by měly trochu ‚krvácet‘ i zpravodajské služby,“ říká Šándor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní poradce Andor Šándor hodnotí pro Radiožurnál smysl škrtů ve financování bezpečnostních služeb

„Ale v každém případě by mělo dojít ke skutečnému auditu jejich činnosti a teprve na základě auditu, který bude schopen odpovědět na otázku, zda jsou tyto služby nastaveny a uspořádány tak, aby byly schopny čelit současným hrozbám, by mělo dojít k jakýmsi úpravám.“

Snížení rozpočtu až o třicet procent považuje Šándor za neověřené kuloárové spekulace. Pokud by ovšem k tak rozsáhlým škrtům došlo, byla by omezena některá pracoviště, která jsou nezbytná pro zabezpečení či samotný výkon práce zpravodajců.

„Bezpečnostní složky by pak měly sdělit ministrům, co po škrtech nebudou schopny pokrýt způsobem, jakým pokrývaly doteď,“ upozorňuje Šándor.

Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme