Sanitka se srazila s autem. Bez pacienta projížděla křižovatkou s majáky a na červenou

Převozní sanitka soukromého dopravce se v úterý srazila na rušné křižovatce v pražských Štěrboholích s osobním autem. Jela na červenou se zapnutými majáky, ačkoli nepřevážela pacienta a není vybavena na výjezd k neodkladnému případu. Sanitka se po střetu převrátila na bok a řidič osobního vozu byl zraněn.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka jela se zapnutými majáky, po střetu s bílou fabií skončila na boku. | Foto: HZS Praha | Zdroj: ČTK

Nehoda se stala před 09:00 na křižovatce Průmyslové a Černokostelecké ulice. "V 08:52 jsme přijali oznámení o nehodě sanitky a bílé fabie. Sanitka jela na majáky, skončila na boku," uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Mluvčí záchranné služby Jana Poštová potvrdila, že sanitka není pražských záchranářů. Podle Martina Kavky, mluvčího hasičů, patří soukromému dopravci.

Osobní auto podle policie vjelo do křižovatky na zelenou a sanitka se zapnutými majáky jela na červenou. "Obecně platí, že ten, kdo používá modrých majáků, může ostatní účastníky silničního provozu omezit, ale nesmí je v žádném případě ohrozit. A to se v tomto případě s největší pravděpodobností stalo," sdělil mluvčí policie.

Zneužívání majáků komplikuje záchranu

Kdo je skutečně viníkem dopravní nehody, ale podle Hulana jednoznačně určí až další vyšetřování. "Policisté budou prošetřovat oprávněnost použití majáků řidičem převozní sanitky. Ten totiž v době události nevezl žádného pacienta a jako převozní sanitka nemohl ani spěchat poskytnout někomu neodkladnou lékařskou péči, neboť pro něco takového nejsou tato převozní vozidla ani vybavena," oznámil.

"Používání, možná až zneužívání modrých majáků ze strany převozních sanitek vnímáme jako veliký problém," doplnil policejní mluvčí. "Při množství houkajících sanitek totiž ostatní účastníci silničního provozu časem nevěnují výstražným světlům až takovou pozornost. To výrazně stěžuje práci složkám integrovaného záchranného systému, tedy záchranářům, hasičům a policistům, kteří v danou chvíli spěchají k jednoznačně neodkladným událostem," uvedl.

Převozní sanitka soukromého dopravce se srazila na rušné křižovatce v pražských Štěrboholích s osobním autem. | Foto: HZS Praha | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme