Trus hlodavců i neoznačené potraviny. Inspektoři v pražské Sapě uzavřeli obchod kvůli špatné hygieně

Ve vietnamské tržnici Sapa v pražské Libuši našli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce při společné kontrole s policisty několik vozidel pro převoz potravin a jednu prodejnu, které nesplňovaly základní požadavky hygienických předpisů. Prodejnu nechali uzavřít a pět aut k převážení potravin zakázali používat a s kontrolovanými lidmi zahájili správní řízení o uložení pokuty, informoval ve čtvrtek mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Brno/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zboží zabavené v tržnici Sapa

Zboží zabavené v tržnici Sapa | Zdroj: Státní zemědělská a potravinová inspekce

Prodejnu majitele Sona Tunga Phama zavřeli inspektoři proto, že jak na prodejní ploše, tak v zázemí byl trus hlodavců. Nacházelo se v ní také 61 kilogramů potravin bez jakýchkoli dokladů o původu.

Problematická tržnice

„Povinnost mít dokumentaci umožňující sledovat potravinu v distribučním řetězci patří k elementárním požadavkům potravinového práva,“ uvedl Kopřiva.

V Sapě veterinární správa objevila nelegální sklad se dvěma tunami ryb a mořských plodů

Číst článek

V autech byl také trus hlodavců, majitelé dlouhodobě zanedbávali úklid, potraviny často nebyly označené v češtině a neměly doklady o původu. V některých autech byly mražené výrobky v neodpovídajících tepelných podmínkách, přičemž porušení chladového řetězce a rozmražení může být příčinou kontaminace bakteriemi.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka šlo například o drůbeží nebo vepřové maso. V dalších autech se zase převážely potraviny s nepotravinářským zbožím, takže hrozila kontaminace. Podle Vorlíčka šlo o vepřová střeva s obsahem, která nejsou určená k lidské spotřebě.

V tržnici Sapa se porušují předpisy často. Například před měsícem zde veterináři s policisty našli nelegální sklad s více než dvěma tunami ryb a mořských plodů. Veterináři zde běžně nacházejí zkažené potraviny, špatně označené živočišné produkty i nevhodně skladované potraviny.

Občas se objeví také neoznačené maso. Problematické jsou však nejen potraviny, ale například i textil a hračky, které jsou často padělané.

Zboží zabavené v pražské tržnici Sapa | Zdroj: Státní zemědělská a potravinová inspekce

Padělané značky

Ve čtvrtek v Sapě inspekce zasahovala ještě v jiném obchodu. Celníci našli desítky tisíc kusů oděvů, hodinek, kabelek, obuvi, slunečních brýlí a peněženek, které byly neoprávněně označeny chráněnými logy. Na webu pražského celního úřadu to uvedl jeho mluvčí Miroslav Pokštefl.

„Zboží porušující práva duševního vlastnictví bylo nalezeno za tajnými dveřmi prodejního místa, které prodejce přepažil a vytipovaným zákazníkům padělané zboží nabízel,“ popsal mluvčí.

Na padělaném zboží byly podle něj ochranné známky například značek Adidas, Nike, Calvin Klein, Camel, Gucci, Michael Kors nebo Guess.

Padělané značkové oblečení | Zdroj: Celní správa ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme