Šapošnikova se před smrtí podařilo kvůli Vrběticím vyslechnout. Policistům pomohly řecké úřady

Rus s českým pasem Nikolaj Šapošnikov, který byl v hledáčku policistů kvůli výbuchům muničních skladů v roce 2014, vypovídal. Pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál to potvrdil krajský státní zástupce v Brně Jan Sladký. Výslech se policistům podařilo uskutečnit s pomocí Řecka, kde Šapošnikov dlouhodobě žil. Jeden z možných aktérů kauzy Vrbětice, za kterou má stát ruská tajná služba GRU, zemřel na srdeční zástavu.

Původní zpráva Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikolaj Šapošnikov s manželkou Elenou

Nikolaj Šapošnikov s manželkou Elenou | Foto: Rajce.net

„Nikolaje Šapošnikova se v trestní věci týkající se prověřování explozí muničních skladů ve Vrběticích podařilo vyslechnout. Kdy k tomu došlo, netřeba zveřejňovat,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál krajský státní zástupce v Brně Jan Sladký.

Rus spojený s výbuchem ve Vrběticích zemřel. Šapošnikov měl být v kontaktu s velitelem útočníků

Číst článek

Potvrdil také, že policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu museli kvůli výpovědi bývalého vojáka sovětské armády požádat o pomoc řecké úřady. „Ano, je to pravda,“ reagoval Sladký.

Šapošnikov totiž s manželkou Elenou pobýval dlouhodobě na poloostrově Chalkidiki. Do Česka, kde pár získal zkraje 90. let minulého století politický azyl, později i české občanství, jezdil sporadicky. Šapošnikov zemřel v Řecku na zástavu srdce. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdily důvěryhodné zdroje. Podle nich „pitva cizí zavinění neprokázala“.

Kriminalisté se v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014, za kterými měla stát ruská tajná služba GRU, začali o Šapošnikova zajímat před více než dvěma lety, kdy se objevila nová fakta. Vedle dvojice hlavních podezřelých – ruských agentů Anatolije Čepigy a Alexandra Miškina – se totiž policisté zaměřili na osoby, které jim mohly v Česku pomáhat.

V hledáčku policie se tak ocitl právě Šapošnikov, který v době explozí pracoval jako obchodník pro nájemce muničních skladů, ostravskou společnost Imex Group, a návštěvu dvou ruských agentů, kteří oficiálně vystupovali jako obchodníci, zařizoval. Konkrétně se vyšetřovatelé podle zdrojů Radiožurnálu a týdeníku Respekt zajímali o to, zda byl v kontaktu s generálem ruské vojenské tajné služby Andrejem Averjanovem.

Podezření ze špionáže

Zda se elitním detektivům podařilo od Šapošnikova získat nové informace, které by vyšetřování případu posunuly, ale krajský státní zástupce v Brně Sladký neřekl. Stejně tak nezodpověděl dotaz, zda byl Rus s českým pasem nadále veden jako osoba hodná policejního zájmu.

„Trestní řízení je ve fázi přípravného řízení, které je neveřejné, a proto vám na otázky, jimiž by byla popisována a komentována důkazní situace, v současné chvíli nemohu odpovědět,“ doplnil pouze.

„Co znamená agent, já žádné agenty neznám. Podezřelých ruských agentů v Evropě je tolik, že bychom se všichni divili, kdyby je všechny spočítali. “

Nikolaj Šapošnikov (pro Reportéry ČT v prosinci 2021)

Policie totiž podle dřívějších informací redakce zachytila e-maily, ve kterých si měli psát o citlivých zbrojních obchodech. Šapošnikova proto podezřívala ze špionáže, stejně tak jeho ženu Elenu. Averjanova elitní jednotka číslo 29155, která má stát také za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury, totiž podle policie vrbětické výbuchy naplánovala a provedla.

Šapošnikov v minulosti popřel, že by se s Averjanovem, kterého policie považuje za koordinátore celé akce, znal. „Co znamená agent, já žádné agenty neznám. Podezřelých ruských agentů v Evropě je tolik, že bychom se všichni divili, kdyby je všechny spočítali,“ řekl Rus s českým pasem a bývalý profesionální voják sovětské armády v prosinci 2021 Reportérům ČT, kteří ho zastihli v jeho domě v Řecku.

S Averjanovem se však Šapošnikov zřejmě setkal krátce před prvním výbuchem ve Vrběticích, a to v Portugalsku. Pro Radiožurnál a Respekt to před dvěma lety přiznala jeho dcera, kterou reportéři vypátrali. Podle svých slov ale nevěděla, že jde o špiona. „On je nějaký literární historik. Pamatuji si jen pocit z něho – úžasný,“ popsala setkání s Averjanovem.

Hlavní mozek

Averjanova má policie za hlavní mozek vrbětické operace, a proto se zajímá o všechny jeho vazby. V případě Šapošnikova se detektivové měli zaměřovat nejen na to, zda se s ním mohl Averjanov sejít před výbuchem, ale zda nemohli být v kontaktu i v době, kdy k němu došlo.

Rusové podezřelí v kauze Vrbětice přišli do Česka jako uprchlíci. Ministerstvo páru udělilo politický azyl

Číst článek

Oba se totiž tenkrát pohybovali v dojezdové vzdálenosti od Vrbětic. Averjanov byl podle zjištění kriminalistů zrovna ubytovaný ve slovenských lázních, které jsou od muničních skladů dvě hodiny cesty autem. Šapošnikov sice už v té době bydlel v Řecku, i on byl ale tehdy v Česku, důvodem měla být návštěva příbuzných.

Jak už dříve upozornily týdeník Respekt a investigativní server Bellingcat, Averjanov z Moskvy do Evropy přiletěl tři dny před výbuchem. Let si rezervoval pod jménem Andrej Overjanov. Jeho telefonní záznamy ukázaly, že přicestoval do Rakouska. Poté se signál jeho telefonu ztratil a znovu se připojil až o tři dny později.

Mezitím ve Vrběticích 16. října 2014 vybuchl první sklad, zemřeli dva lidé, ze sousedních obcí musely být evakuovány stovky dalších a byla způsobena miliardová škoda. O den později, krátce po čtvrt na sedm večer, si Averjanov koupil na vídeňském letišti letenku a ve 22.46 odlétl zpět do Moskvy.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme