Dovolání kvůli výrokům Zemana? ‚Nikdo už ani nezpochybňuje, že lhal,‘ reaguje Šarapatka

Ministerstvo financí podalo ve sporu s bývalým poradcem Miloše Zemana Zdeňkem Šarapatkou dovolání k Nejvyššímu soudu. Resort se tak zatím za výroky prezidenta nemusí omlouvat. Zeman v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil z Úřadu vlády pro neschopnost. Nebyla to ale pravda, Šarapatka odešel po dohodě sám. Omluvu uložil letos v únoru pražský odvolací soud, iROZHLAS.cz teď získal písemné znění rozsudku.

Dokument Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo financí podalo proti rozsudku Městského soudu v Praze ve věci PaeDr. Zdeňka Šarapatky dovolání a současně i žádost o odklad vykonatelnosti předmětného rozhodnutí. O žádném z návrhů nebylo dosud rozhodnuto,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz Zdeněk Vojtěch z tiskového odboru ministerstva financí.

Česko se musí omluvit za Zemanova slova, rozhodl soud. Prezident prohrál spor s exporadcem Šarapatkou

Číst článek

Pražský odvolací soud letos v únoru potvrdil předchozí verdikt, a sice že se má ministerstvo financí za výroky prezidenta Miloše Zemana Šarapatkovi, který je nyní členem Rady České televize, omluvit. Přímo hlavu státu žalovat nelze.

Resort měl podle verdiktu dopis s omluvou poslat do sedmi dnů od doručení rozsudku. To se však zatím nestalo, jelikož zároveň s dovoláním požádal o odklad. „Můžeme potvrdit, že ministerstvo financí dosud omluvu žalobci nezaslalo. Po rozhodnutí o našem návrhu na odklad vykonatelnosti již bude rozhodnutí pravomocné, a tedy vykonatelné,“ doplnil Vojtěch.

Dovolání ministerstva teď leží u Obvodního soudu pro Prahu 1, spis k případu na Nejvyšší soud zatím nedorazil. „K dnešnímu dni (ke čtvrtku – pozn. red.) stále neevidujeme žádné řízení, kde by figurovala osoba pana Zdeňka Šarapatky,“ řekl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Šarapatka: Je to arogance

Aktuální postup ministerstva financí se podle Šarapatky dal očekávat. „Arogance a charakter Miloše Zemana a jeho okolí ani jinou reakci nepřipouštějí,“ reagoval na dotazy redakce. Soudní pře se podle něj nevede už o Zemanovy výroky, ale o správný úřední postup.

Odklad rozhodnutí

Žádostmi o odklad vykonavatelnosti rozhodnutí se Nejvyšší soud zabývá podle paragrafu 243 občanského soudního řádu pouze v případě, že navrhovateli hrozí závažná újma. V takovém případě může bez větších prodlev rozhodnout o žádosti samostatně nebo ji posoudit v rámci celého dovolacího řízení.

„Prezidentská kancelář, ani sám Zeman, ani ministerstvo financí už nezpochybňují, že prezident lhal. Teď se vede právní bitva, kdo je za jeho lhaní odpovědný. I proto prezident nějakými rozsudky pohrdá stejně jako občany,“ dodal Šarapatka.

Zeman o Šarapatkovi mluvil v listopadu 2017. Konkrétně řekl: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě než (nebo na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.“

Šarapatka ale z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Podle žaloby poslal v říjnu 2000 vedoucímu Úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru. Příslušné dokumenty předložil jeho právník soudu jako důkaz.

Zdeněk Šarapatka (vlevo) u soudu | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček už dříve uvedl, že prezidenta se spor netýká, jelikož není účastníkem řízení. K aktuálním otázkám serveru iROZHLAS.cz, zda Zeman neuvažuje o tom, že by se za nepravdivé výroky omluvil, se nevyjádřil. „Žádný komentář,“ napsal pouze v SMS zprávě.

Dehonestující výroky

V únorovém rozsudku odvolací senát v čele s Luborem Veselým napsal, že šlo o „kategoricky dehonestující výrok“, a nikoli kritiku či hodnocení Šarapatky v jeho tehdejší funkci. „Žalobce tedy oprávněně pociťuje nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do jeho osobnostní sféry v míře, v jaké by tak činila jakákoliv jiná fyzická osoba,“ stojí ve verdiktu, který redakce získala s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pražský soud rovněž upozornil na to, že Zeman pronesl daný výrok jako nejvyšší ústavní činitel. „Jeho projev v televizním pořadu má jinou váhu než dodatečné komentáře žalobce na sociálních sítích či internetovém serveru, proto žalobce nemohl tímto způsobem dosáhnout rehabilitace vzniklé újmy,“ píše se dále v soudním dokumentu.

Soud proto označil Šarapatkův požadavek, aby se stát za výroky Zemana omluvil, za přiměřený a potvrdil tak dřívější rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1. „V demokratické společnosti by mělo být samozřejmostí, že stát, který svým postupem neoprávněně zasáhne do osobnostní sféry svého občana, přijme svou odpovědnost a za takovýto neoprávněný zásah se omluví,“ uzavírá soudce Veselý.

Celý rozsudek Městského soudu v Praze ve sporu Zdeňka Šarapatky s prezidentem Milošem Zemanem si můžete přečíst zde:

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD).

Výpověď podle žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj tehdejšího premiéra ve vztahu ke kauze Olovo.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme