Šarm čínské diplomacie: o družbě Jana Hamáčka se soudruhem Liou Jün-šanem, mistrem propagandy

Setkání, jež podle Číny oslavilo iniciativu Pás a stezka a "šarm velmocenské diplomacie s čínskými rysy", se zúčastnil i šéf sněmovny Jan Hamáček. Co říká o jednání s pátým nejmocnějším mužem Číny?

Tento článek je více než rok starý.

Text ze Sinopsis Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S kým jednal Jan Hamáček? Liou Jün-šan je pátým nejmocnějším mužem Číny, členem Stálého výboru Politbyra a bývalým dlouholetým vedoucím Oddělení propagandy. Dnes zastává funkci předsedy ústřední komise pro řízení výstavby duchovní civilizace, tj. nejvyššího orgánu státní propagandy, je vedoucím skupiny ÚV pro propagandu a ideologii a řídí stranickou školu KS Číny. Snímek ho zachycuje během  inspekce práce místních kádrů ve středočínské obci Chua-š' (provincie Che-nan, 3. července 2017).

S kým jednal Jan Hamáček? Liou Jün-šan je pátým nejmocnějším mužem Číny, členem Stálého výboru Politbyra a bývalým dlouholetým vedoucím Oddělení propagandy. Dnes zastává funkci předsedy ústřední komise pro řízení výstavby duchovní civilizace, tj. nejvyššího orgánu státní propagandy, je vedoucím skupiny ÚV pro propagandu a ideologii a řídí stranickou školu KS Číny. Snímek ho zachycuje během inspekce práce místních kádrů ve středočínské obci Chua-š' (provincie Che-nan, 3. července 2017). | Zdroj: Profimedia

Pouhé dva dny po smrti Liou Siao-poa, nositele Nobelovy ceny míru a spoluautora čínské Charty 08 inspirované československým protikomunistickým disentem, se v Bukurešti konal „Dialog politických stran střední a východní Evropy s Čínou“, pořádaný Mezinárodním oddělením ÚV KS Číny. (Tento zajímavý orgán je ve výročních zprávách BIS charakterizován jako „specificky čínská zpravodajská organizace“).

Přijeďte spolupracovat s Čínou, budeme poctěni, zval 'vyslanec prezidenta' Tvrdík na Čínské investiční fórum

Číst článek

V českých médiích překvapivě neproběhly o této akci žádné zprávy, byť se ho zúčastnil přinejmenším jeden vrcholný český ústavní činitel, předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček. Ten byl také na celé akci nejvýše postaveným představitelem, vedle rumunských pořadatelů. Spolu s Hamáčkem se setkání účastnil podle zpráv v čínském tisku také místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Setkání vybraných východoevropských stran s čínskými představiteli bylo již druhé v pořadí; první se konalo loni v říjnu v Budapešti. Letos proběhlo pod mottem „Prosazovat nový koncept, nové myšlení a nové činy pro budování Pásu a stezky“. (Podrobné vysvětlení iniciativy Jeden pás, jedna cesta čtěte zde.) Celá akce byla skutečně zasvěcena „prohlubování“ a „rozvíjení“ čínské geostrategické iniciativy, k níž se podle čínských médií všichni účastníci vehementně hlásí.

Zrodila se Čínevropa…

Jan Hamáček na setkání podle agentury Nová Čína prohlásil, že „je pyšný na to, že se Česká republika stala lídrem, který razí iniciativu Pásu a stezky ve střední a východní Evropě“. Česká republika podle jeho slov chystá založení „Centra pro česko-čínskou spolupráci“. Z jiných zdrojů zatím o takovém Centru nejsou zprávy.

V Srbsku nicméně nedávno vznikl speciální vládní úřad pro koordinaci vztahů s Ruskem a Čínou (Kancelarija sa saradnju s Rusijom i Kinom) pod vedením bývalého prezidenta Tomislava Nikoliće. Možná se myšlenka šíří celým blokem 16+1 v rámci výměny zkušeností s budováním Pásu a stezky a eurasijské integrace (dříve „družba národů„). (Více o bloku 16+1 se dočtete zde).

Jan Hamáček dementoval již jednou - v listopadu loňského roku - výroky, které mu přičítal web Mezinárodního oddělení ÚV KS Číny. Sinopsis proto zaslal jeho tiskovému tajemníku dotaz, zda jsou citovaná prohlášení ze setkání v Bukurešti autentická. Do uzávěrky článku Sinopsis neobdržel odpověď. (Jan Hamáček své jednání s čínskou stranou komentoval později, ve středeční SMS zaslané jako odpověď na dotaz serveru iROZHLAS.cz, viz box - pozn. red.) 

VYJÁDŘENÍ JANA HAMÁČKA

Čínská zpravodajská agentura Nová Čína v úterý citovala údajné vyjádření Jana Hamáčka, podle něhož šéf sněmovny a místopředseda ČSSD v souvislosti s čínskou návštěvou uvedl, že blízká spolupráce mezi ČSSD a Komunistickou stranou Číny prohloubila jejich vzájemné porozumění. Na dotaz iROZHLAS.cz, co toto porozumění konkrétně znamená, Hamáček v SMS napsal:

"Dobrý den, ČSSD stejně jako celá řada demokratických stran v Evropě vede dialog s Čínou i na stranické úrovni. V dnešním globalizovaném světě pokládám ze zásadní, abychom byli schopni vést dialog s našimi partnery, a to i když spolu nemusíme ve všem souhlasit. Cílem je přispět k rozvoji přátelských vztahů mezi našimi dvěma zeměmi. S panem Liu Yunshanem (v české transkripci Liou Jün-šan, pozn. red.) jsem se sešel během jeho návštěvy firmy Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Mluvili jsme o podpoře společného projektu Škoda Auto a SAIC Volkswagen v Číně, což je pro Škoda Auto klíčová priorita. Shodli jsme se na nutnosti dále rozvíjet spolupráci v oblasti investic, cestovního ruchu a kultury. JH"

Po žádosti o upřesnění odpovědi Hamáček doplnil: "Během našeho zhruba půlhodinového setkání jsem zejména apeloval na větší otevření čínského trhu pro české podnikatele a firmy. Bavili jsme se také o příležitostech širší spolupráce českých krajů s čínskými provinciemi. Možnost se na takto vysoké úrovni bavit považuji za vhodný doplněk politiky současné koaliční vlády prohlubovat vztahy s Čínou."

V rétorických cvičeních na oslavu Pásu a stezky nicméně všechny přítomné překonal tajemník polské malorolnické Lidové strany Piotr Zgorzelski, který doslova prohlásil, alespoň podle citací v čínském tisku: "Jejím pilířem je pozemní dopravní koridor spojující Čínu s Evropou přes Rusko a Polsko. Zrodila se Čínevropa (Chineurope), nejmocnější ekonomická struktura, jaká byla kdy vytvořena."

Šarm velmocenské diplomacie s čínskými rysy

Podle čínské tiskové zprávy se všichni účastníci shodli, že „Iniciativa Pás a stezka navržená čínským prezidentem Si Ťin-pchingem je nejvýznamnější rozvojovou strategií pro 21. století“.

Z čínské strany se setkání zúčastnili vedoucí (ministr) zahraničního oddělení ÚV Sung Tchao a člen stálého výboru politbyra a bývalý dlouholetý vedoucí oddělení propagandy Liou Jün-šan. Sung Tchao prý přednesl zásadní projev; čínský tisk ho však pouze parafrázuje.

Zpravodajský portál Sina.com shrnuje setkání následovně: "Volba data setkání v červenci byla vynikajícím podnětem čínské strany. Proč? Protože se tento dialog odehrál v době mezi summitem iniciativy Pás a stezka v Pekingu a nadcházejícím 19. sjezdem Komunistické strany Číny. A proč se měl "dialog" konat před 19. sjezdem KS Číny? Protože tak může dále propagovat nové myšlení a nové strategie stranického centra se soudruhem Si Ťin-pchingem jako jeho jádrem v období od 18. sjezdu a předvést kvality a šarm velmocenské diplomacie s čínskými rysy. Může tak připravit příznivou mezinárodní atmosféru pro vítězné konání 19. sjezdu."

Sina.com také objasňuje, k čemu jsou taková setkání s představiteli politických stran dobrá: "Ať už jde o strany vládnoucí, či opoziční, hrají důležitou, ne-li rozhodující úlohu při tvorbě politických linií, a dialog s představiteli politických stran tak napomáhá porozumění Číny pod vedením Komunistické strany a efektivnímu uplatňování iniciativy Pás a stezka."

Tutlané fórum

Druhý vysoce postavený účastník setkání, soudruh Liou Jün-šan pokračoval z Bukurešti do Prahy, kde se účastní dalšího kola Čínského investičního fóra, vrcholné akce Tvrdíkovy smíšené česko-čínské komory.

CO JE SINOPSIS?

Autorem textu je Martin Hála, sinolog a spolutvůrce projektu Sinopsis, na jehož stránkách byl článek z 18. 7. 2017 původně zveřejněn. Cílem Sinopsis, společné iniciativy Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú., je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů.

Liou je ve stranické hierarchii pátým nejmocnějším mužem Číny. Je proto trochu zvláštní, že se o jeho návštěvě v Praze dozvídá česká veřejnost až po jeho příletu, zřejmě v neděli 16. července – v pondělí se (opět podle čínského tisku) setkal s Hamáčkem v Mladé Boleslavi.

Nereferují o ní ani stránky Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, která pořádá Investiční fórum. Na svých stránkách přijetí nezmiňuje v kalendáři akcí ani Jan Hamáček, ani Poslanecká sněmovna, a chybí i v aktualitách na stránkách ČSSD. O návštěvě mlčí i webové stránky českého velvyslanectví v Pekingu a čínského velvyslanectví v Praze.

Liou se měl v úterý setkat na pražském Hradě s prezidentem Zemanem, podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka v debatě zaměřené na ekonomická témata. To ovšem není Liuova profesní devíza. Liou je především ideolog. V letech 2002–2012 působil jako vedoucí oddělení propagandy, které zahrnuje i cenzurní aparát.

Liou Jün-šan (na snímku z března 2017) je člen Stálého výboru Politbyra a bývalý dlouholetý vedoucí Oddělení propagandy. | Zdroj: Profimedia

V současnosti je Liou Jün-šan šéfem mocné vedoucí skupiny pro ideologii a propagandu a také rektorem Vysoké školy stranické. Jeho účast na fórech spojených s Pásem a stezkou se zdá potvrzovat slova přední odbornice na čínskou ideologii Anne Marie Brady, že tato iniciativa je do velké míry, ne-li především, obrovskou propagandistickou kampaní. (Jak upozornila sinoložka a spoluautorka Sinopsis Olga Lomová ve svém článku pro Deník referendum, Liou Jün-šan je znám konzervativními názory a tvrdým postojem ve věci svobody slova a je zásadním odpůrcem liberalizace médií - pozn. red.)

Nejen Liouva návštěva, ale i samotné investiční fórum probíhá  letos na rozdíl od předchozích ročníků v nezvyklé tichosti. V českých médiích se objevilo až na poslední chvíli v souvislosti s nyní již pravidelným zabíráním prominentních prostranství v Praze neznámými ohlašovateli na jeho údajnou podporu. Tvrdíkova smíšená komora se tak jako loni k těmto záborům nezná; jedná se nepochybně o ryze spontánní akce nadšených Pražanů. Člověku jen vrtá hlavou, jak se tito podporovatelé o tutlaném fóru vůbec dozvěděli.

Minulé ročníky investičního fóra byly předem vyhlašované s velkou pompou. Souvisí letošní ticho po pěšině se smrtí Liou Siao-poa nebo spíše s tím, že donekonečna vytrubované investice se ne a ne dostavit?

Liou Jün-šan (vlevo) a Kim Čong-un mávají publiku u příležitosti obří vojenské přehlídky, která v Pchjongjangu 10. října 2015 oslavila 70. výročí založení Korejské strany práce. | Zdroj: Profimedia

Martin Hála Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme