Šašci a hysterická reakce, komentoval Zeman rozruch kolem výroku o kalašnikovu

Podle prezidenta Miloše Zemana ze sebe politici udělali „tak trochu šašky“, když „hystericky reagovali“ na jeho pondělní bonmot z Tišnova. Zeman tehdy odpovídal na dotaz, jak dosáhnout odchodu premiéra Sobotky, a kromě voleb zmínil i nedemokratickou cestu – kalašnikov. Bonmot odsoudila řada politiků napříč stranami jako hloupý, nehodný prezidenta či nebezpečný. Poslanci ODS se dnes chtěli výrokem zabývat i ve sněmovně, nenašli pro to však dostatečnou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při návštěvě v ČKD Blansko Engineering, kam zavítal během své cesty po Jihomoravském kraji | Zdroj: ČTK

Zeman o bonmotu a reakci na něj mluvil na dnešní tiskové konferenci na závěr své návštěvy Jihomoravského kraje.

Zdůraznil, že nevyzýval k zastřelení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jeho slova prý špatně interpretovali někteří novináři a politici.

„Někteří politici vyvodili, že chci pana Sobotku zastřelit, i když v té jediné větě nebyl jmenován,“ řekl prezident.

„Nebudu jmenovat politiky, kteří, podle mého názoru, ze sebe svojí hysterickou reakcí udělali tak trochu šašky,“ dodal Zeman, který svůj výrok z Tišnova na konferenci také ocitoval.

Politici z obou parlamentních komor napříč politickými stranami včera označili výrok za nepřijatelný a nevhodný nebo nechutný. Sám Sobotka řekl, že Zemanova slova jsou hloupá a zbytečná a straší jeho rodinu.

Hejtman Michal Hašek, který je členem ČSSD, podotkl, že podle něj by mezi prezidentem a premiérem měly fungovat korektní vztahy. Nabídl oběma politikům, že své neshody mohou urovnat u jihomoravského vína.

Opoziční ODS se snažila téma Zemanových výroků dostat i na jednání sněmovny, to se jí však nepodařilo.

Návrh podpořilo 75 ze 168 přítomných poslanců včetně některých zástupců sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců. Proti bylo 59 poslanců, zejména z řad KSČM.

Záznam debaty Miloše Zemana s občany v jihomoravském Tišnově. Dotaz na to, jak se zbavit premiéra, začíná v čase 27:22.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme