Squater z pražské Šatovky si vyšel do práce, policie ho okamžitě zadržela

Jeden z desítky squaterů na střeše pražské usedlosti Šatovka v pondělí ráno slezl, aby šel do práce. Policisté ho pak zadrželi. Informovali o tom mluvčí radnice Prahy 6 Ondřej Šrámek a mluvčí policie Tomáš Hulan. Zda byl zadržený squater obviněn, policie neuvedla. Další dva squateři dobrovolně opustili usedlost odpoledne. Již dříve policisté oznámili, že jednání squaterů považují za trestný čin.

Praha (Aktualizováno: 18:55 12. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squatteři obsadili dům v Praze, policie se rozhodla nezasahovat. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squaterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, ale další odejít odmítli a zůstali na střeše budovy. Policie kvůli obavám z možného zranění squaterů či policistů proti lidem na střeše nechce zatím zasahovat. Jeden ze squaterů v pondělí kolem 08.30 sám slezl. „Tvrdil, že jde do práce,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Šrámek.

„Jedna osoba střechu opustila. V souladu se zákonem byla zadržena a předvedena na policejní služebnu k provedení dalších úkonů,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Odpoledne slezli jeden muž a jedna žena. „Obě osoby policisté v souladu se zákonem zadrželi," uvedl Hulan.

Squateři obsadili střechu opuštěné usedlosti Šatovka v Praze. Z plošiny s nimi vyjednávala policie

Číst článek

Město chce z vily centrum pro seniory

Policie původně označila jednání squaterů za přestupek, ale v sobotu oznámila, že jde o trestný čin neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Na pokyn státního zástupce tak bylo zahájeno trestní řízení. Za neoprávněné obsazení cizího domu hrozí pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda, nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest činit až pět let.

Městská část Praha 6, která Šatovku spravuje, tvrdí, že z ní chce udělat centrum pro seniory. Podle starosty už kvůli tomu byl podán návrh na změnu územního plánu. Zástupce squaterů řekl, že nevěří, že radnice usedlost opraví a bude ji využívat. Squateři v prohlášení na internetu uvedli, že chtějí usedlost využít sami.

Squateři odmítají dialog

„Chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk. Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici," napsali.

Policisté se podle Hulana snaží dál se squatery vyjednávat. V pátek a během víkendu jednal se squatery i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Nabídl jim, že když odejdou, bude Praha 6 o Šatovce jednat na příštím zastupitelstvu za zhruba dva týdny. Squateři ale podle radnice dohodu nepřijali. Po dalších pokusech o domluvu Kolář v neděli uvedl, že squateři o diskusi nemají zájem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme