V pražské Šatovce dál zůstávají squatteři, policie proti nim zatím nezasáhne

Squatteři i dál zůstávají v opuštěné usedlosti Šatovka v pražském Šáreckém údolí. Budovu v pátek večer obsadila zhruba třicítka aktivistů. Část z nich odešla po vyjednávání s policií a vedením Prahy 6, která je správcem objektu. Asi deset jich ale ve vile stále zůstává. Policie proti nim z bezpečnostních důvodů ani dnes zatím zasahovat nebude, někteří z nich se totiž ukrývají na střeše.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Squateři obsadili dům v Praze, policie se rozhodla nezasahovat. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Během noci se z pohledu policie u vily nestalo nic zásadního. Lidé stále zůstávají na střeše, policie stále střeží budovu. V tuto chvíli nelze odhadnou, jak dlouho na místě policisté budou. Zůstanou tam, dokud nebude stav na místě vyřešen,“ řekl Radiožurnálu policejní mluvčí Jan Daněk.

Squateři obsadili střechu opuštěné usedlosti Šatovka v Praze. Z plošiny s nimi vyjednávala policie

Číst článek

Objekt patří Praze 6. S lidmi, kteří do Šatovky vnikli, v sobotu vyjednávali zástupci městského obvodu i policisté, a to i za pomoci hasičů s výškovou plošinou. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) nabídl squatterům, že situaci kolem domu projedná za dva týdny zastupitelstvo, pokud squatteři budovu opustí. Část jich poté z Šatovky odešla, ale zbylí dohodu podle starosty nepřijali.

Squatteři chtějí v Šatovce vytvořit komunitní sociální centrum. Podle policie se obsazením budovy dopouštějí přestupku.

„V usedlosti Šatovka chceme vytvořit prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat, generovat zisk,“ oznámili. Městská část má však s areálem z 18. století vlastní plány.

Starosta Prahy 6 uvedl, že v Šatovce má vzniknout středisko pro seniory. „Byly by tam menší domky pro seniory a bude to fungovat i jako komunitní centrum," řekl Kolář. Podle squatterů se ale tyto plány zatím nenaplňují.

„Prostory, které poslední léta plní jen zatuchlina nesplněných slibů jeho správců a lží ctnostných ochránců soukromého vlastnictví, si podle nás zaslouží svěží vichřici," uvedli.

Radnice poskytla policii podle mluvčího Prahy 6 Ondřeje Šrámka statické posudky, podle kterých není v současnosti pobyt v Šatovce bezpečný. Posudky budou moci vyjednavači policie použít v dalších diskuzích se squattery. Špatným stavem Šatovky argumentovala Praha 6 již před dvěma lety, kdy usedlost také obsadili squatteři. Z bezpečnostních důvodů tehdy squatteři areál pokojně opustili.

Alena Davidová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme