Uhlíková neutralita do roku 2060. Saúdská Arábie si stanovila nový cíl v boji s klimatickými změnami

Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout „čisté nuly“ v emisích skleníkových plynů. Oznámil to v sobotu korunní princ Muhammad bin Salmán na úvod konference o ochraně životního prostředí. Království se tak připojilo k více než stovce zemí světa ve snaze omezit klimatické změny způsobované činností lidstva, napsala agentura AP.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán | Foto: Mandel Ngan | Zdroj: Reuters

Saúdskoarabský korunní princ nový cíl představil na prvním národním „fóru o zelené iniciativě“.

Oznámení přichází necelých deset dní před začátkem globální klimatické konference COP26, na níž budou lídři z celého světa ve skotském Glasgow jednat o boji proti oteplování světového klimatu v důsledku hromadění skleníkových plynů v atmosféře.

Studie: Ropný gigant Total záměrně zpochybňoval vědecké práce o klimatu a upevňoval své postavení

Číst článek

Uhlíková neutralita, jak bývá nulová emise skleníkových plynů označována, předpokládá, že pokud se nepodaří zcela zabránit vzniku emisí, budou alespoň kompenzovány zachycováním uhlíku například pomocí výsadby stromů.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy, jejíž export společně s produkcí plynu tvoří páteř místní ekonomiky. I když bude království usilovat o snižování vlastních uhlíkových emisí, bude nadále „agresivně pumpovat“ fosilní paliva do Asie a dalších regionů, podotýká AP.

„Saúdskoarabské království usiluje o dosažení nulových čistých emisí do 2060 na základě svého programu cirkulární ekonomiky v souladu s plánem rozvoje království,“ citovala agentura Reuters ze sobotního prohlášení prince Salmána.

Mimo jiné oznámil, že jeho země chce každoročně snižovat uhlíkové emise o 278 milionů tun, což je více než dvojnásobek dosavadního cíle. Zároveň ale řekl, že Saúdská Arábie si hodlá udržovat „vůdčí roli při posilování bezpečnosti a stability globálních trhů s ropou“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme