Sazka představuje zahraničním držitelům dluhopisů ozdravný plán

Další kolo boje o záchranu zadlužené Sazky se dnes přesunulo na utajené místo v Praze. Vedení největší loterijní společnosti tam v těchto chvílích vyjednává se zástupci pěti zahraničních fondů a bank, které drží většinu jejích dluhopisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Marián Vojtek

Sazka o schůzce nechce říct další podrobnosti, Radiožurnálu se přesto podařilo některé informace vypátrat. Reportér Martin Drtina zjistil, že schůzka představenstva Sazky s bondholdery měla začít ve 14 hodin, pravděpodobně by měli jednat v sídle společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Drtina ve Zprávách o čtvrté

Od generálního ředitele Aleše Hušáka si přítomní mají vyslechnout plán, jak si představuje ozdravení firmy. Hušák by rád tyto významné držitele dluhopisů přesvědčil o tom, že i když zkraje roku dostali za své obligace zaplacený pouze úrok a ne jistinu, jak bylo smluveno, (a za to si také Sazka vysloužila nejhorší možný rating "D"), že o peníze nepřijdou.

Jde o dlouhodobé dluhopisy, některé jsou se splatností až do roku 2021. Tím ale, že dlužník porušil podmínky a nezaplatil celou lednovou splátku, ale jenom úrok, majitelé dluhopisů teď mohou využít svého práva a požadovat zesplatnění celého dluhu. To by bylo pro Sazku naprosto smrtící.

Aleš Hušák, generální ředitel Sazka a.s. | Foto: Tomáš Adamec

Pokud by banky, fondy a ostatní držitelé obligací Sazky využili porušení podmínek a zesplatnili dluh, pak by nezbylo než ho přihlásit jako pohledávku do insolvenčního řízení. Tím by výrazně narostl objem uplatněných pohledávek a pak by se pravděpodobnost úpadku pro platební neschopnost Sazky přiblížila téměř jistotě.

Snaha o nový věřitelský klub

Loterijní firmě teď jde tedy hlavně o to přesvědčit za každou cenu držitele dluhopisů, aby vyčkali. Současně si představenstvo přeje založit nový věřitelský klub, který by dodal okamžitou likviditu - peníze na to nejnutnější, co je teď potřeba ufinancovat.

V tomto klubu by měly být významné banky, například Česká spořitelna, Unicredit, spekuluje se i o Fortis, Citibank a J&T bance. Některé ale odmítají Sazce v insolvenčním řízení dál půjčovat.

Záleží tedy na přesvědčovacích schopnostech managementu Sazky a na tom, kolik trpělivosti banky mají. Přeci jen ony stojí před rozhodnutím, jestli jen dostávat pravidelně jen úroky - a ty Sazka důsledně splácí - a zbytek jistiny získat na zpět až na konci tohoto splácení, anebo se rozhodnou pro radikální řez, že peníze chtějí hned, přidají se k insolvenčnímu řízení a nebude jim, že dostanou zaplacenu zřejmě jen poměrnou výši.

Jak ve Zprávách o čtvrté hlásil Martin Drtina, zákulisní informace mluví o tom, že hlavní spřízněnec ředitele Hušáka Marin Ulčák má přednést nabídku, že pokud mu odpustí 30 procent jistiny a část úroků, tak dostanou věřitelé peníze dříve.

Insolvenční řízení přitom může skončit jakkoliv, může dopadnout i prohlášením konkursu.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme