Lidé poslali rodinám horníků z dolu ČSM přes pět milionů, přispěli i zahraniční dárci

Lidé už na dvě konta sbírek na podporu rodin mrtvých horníků z Dolu ČSM poslali více než pět milionů korun. Sbírku Nadace OKD podpořilo i několik dárců ze zahraničí. Uvedla to ředitelka nadace Karolína Preisingerová. Podle ní však nelze určit, odkud dárci pocházejí.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Při výbuchu 20. prosince 2018 zemřelo v dole třináct horníků | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

Peníze poslané na účet Nadace OKD budou rozděleny mezi rodiny bez ohledu na to, zda zemřelí horníci měli děti. Na kontě je už víc než 1,4 milionu korun. „Celkem evidujeme příspěvky od asi 1000 dárců. Příspěvky se pohybuje od 200 do 5000 korun. Ale objevili se i tací, kteří poslali víc než 10 000 korun,“ uvedla ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

‚Každý má strach, je to těžké.‘ Horníci se poprvé po tragédii vracejí do Dolu ČSM

Číst článek

Dodala, že nadace zaregistrovala i příspěvky ze zahraničí. „Je jich okolo pěti. Nemáme ale k dispozici podrobný popis plateb, takže nemůžeme určit, ze které země dary přišly. Poznáme jen, že jsou z ciziny,“ dodala.

3,6 milionu na účtu Svaté Barbory

Druhé konto spravuje Spolek Svatá Barbora a peníze po ukončení sbírky dostanou sirotci po hornících, rozděleny budou rovným dílem mezi desítku dětí. Na účtu spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí, bylo v pátek zhruba 3,6 milionu korun, tedy přibližně o milion korun více než ve čtvrtek dopoledne.

Obě organizace opakovaně vyzdvihly vlnu solidarity, kterou důlní tragédie vyvolala. Sbírky budou fungovat minimálně do ledna, teprve poté by se mělo rozhodnout o dalším postupu, řešit se budou i různé administrativní náležitosti nebo způsob předání peněz rodinám.

Sbírka v Polsku řádově nižší

V Polsku sbírku pro pozůstalé pořádá katovická Nadace hornických rodin. Dosud shromáždila v přepočtu 5160 korun. Nadace uvádí, že za 21 let svého působení pomohla více než 5000 lidem celkovou částkou přesahující 30 milionů zlotých (asi 180 milionů Kč).

Po zemřelých hornících zůstalo nejméně deset sirotků. Lidé na ně vybrali už téměř 600 tisíc korun

Číst článek

Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo minulý týden 13 mužů, z toho 12 Poláků a jeden Čech. Dva muži jsou stále v nemocnici, jeden z nich je v kritickém stavu.

Identifikace těl obětí

Na identifikaci obětí důlního neštěstí se stále pracuje. Ostatky těl čtyř vyproštěných horníků zkoumají experti z Ústavu soudního lékařství v Ostravě.

Na určení totožnosti a porovnávání profilů DNA se podílí také moravskoslezská policie. Na výsledek čekají rodiny obětí, aby mohly připravit pohřby. Zbývajících 9 obětí je stále v podzemí a zatím nebylo možné se k nim po výbuchu metanu a požáru bezpečně dostat.

Obnovená těžba

V severní lokalitě Dolu ČSM byla ve čtvrtek obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy neštěstím. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu minulý čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.

ČTK, Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme