Sbírka pro Světlušku je tady. Mezi námi jsou i vědci, říká nevidomý Petr Mašek

Dobrovolníky s tykadly a pokladničkami ve tvaru luceren budou lidé potkávat v následujících dnech v ulicích více než tří stovek českých měst. Prodejem náramků a dalších věcí se budou snažit získat co nejvíce peněz pro sbírku Světluška, která už 12 let pomáhá zrakově hendikepovaným lidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírkový den Světlušky nan Andělu | Foto: Filip Jandourek

Nevidomý Petr Mašek stíhá spoustu věcí. Působí jako novinář ve specializovaném časopise pro zrakově postižené a navíc založil i občanské sdružení Apogeum.

Vyrábí filmové kopie s komentářem právě pro lidi, kteří nevidí. Výrazně jim pomáhají i peníze ze sbírky Světluška.

„Nadační fond nám velmi štědře přispívá a za to jsem velmi rád,“ děkuje Petr Mašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná celonárodní sbírka pro Světlušku. Příběh zrakově handicapovaného Petra Maška zaznamenala Eva Rajlichová

Napilno má i doma. Spolu se svou nevidomou ženou Monikou vychovává dvě dcerky. Starší z nich šla letos poprvé do školy.

„Káťa je plná školních dojmů a musím říct, že to vypadá, že to zvládneme daleko snáz, než se původně zdálo,“ raduje se Petr Mašek.

Přes spoustu rodinných i pracovních aktivit si Petr vždy najde čas pomáhat i na akcích pro sbírku Světluška. Mimo jiné se dlouhá léta podílí na hladkém chodu kavárny Potmě.

„Kde člověk pomáhá prezentovat tento skvělý projekt a hlavně osvětu, že zrakový hendikep není jen stresující, ale že se mezi námi najdou sportovci, umělci, vědci, zdravotníci a spousta dalších profesí,“ vyjmenovává Petr Mašek.

Letos vybírají peníze i turistické oddíly

Světluška podporuje spoustu podobných lidí, jako je on. Letos bude peníze pro ně a jejich projekty získávat v ulicích českých měst sedm tisíc dobrovolníků.

V historii sbírky je to rekordní počet. Letos se nově podařilo zapojit i členy turistických oddílů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemyslem Filipem o letošní sbírce Světluška

„V rámci prázdnin jsme se byli schopni domluvit s Asociací turistických oddílů mládeže. Přihlásilo se nám 15 oddílů, takže máme dalších téměř 200 lidí navíc, kteří budou v ulicích některých měst, která jsme neměli pokrytá - třeba v Litoměřicích, ve Zlíně nebo v Třinci,“ říká ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.

Černobíle oblečení dobrovolníci budou prodávat sbírkové předměty pro Světlušku až do 12. září. Přispět na sbírku lze ale i jinak - podrobnosti najdou zájemci na webu svetluska.net.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme