Rodinám obětí výbuchu v dole ČSM už lidé poslali na dvě konta 140 000 korun

Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám horníků, kteří ve čtvrtek odpoledne zemřeli při důlním neštěstí ve Stonavě na Karvinsku, lidé už poslali téměř 140 000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. V sobotu to oznámili představitelé těchto organizací. Výbuch metanu a následný požár 880 metrů pod zemí nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků a Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Karviná (Aktualizováno: 15:27 22. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé zapalují svíčky před dolem ČSM Stonava

Lidé zapalují svíčky před dolem ČSM Stonava | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z dolu ČSM mohou lidé posílat na účet spolku Svatá Barbora 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. „Podle poslední kontroly je na účtu už okolo 100 000 korun. Peníze přišly asi od 80 dárců,“ řekla Němcová. Dodala, že jde o částky od 200 do 5000 korun. „Jsme velmi potěšeni takovou reakcí,“ uvedla.

Oběti důlního neštěstí uctil v poledne zvuk sirén. Všichni pozůstalí dostanou stejné odškodné

Číst článek

Takto získané prostředky spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po zemřelých hornících zůstali. „Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky,“ uvedla a dodala, že půjde minimálně o deset dětí.

„Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme,“ řekla. Otevření této sbírky inicioval poslanec Josef Hájek (ANO), který v OKD v minulosti řadu let pracoval.

Druhý účet, na který zatím dorazilo asi 40 000 korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD.

„Na základě četných dotazů a spontánních reakcí veřejnosti Nadace OKD ve spolupráci s těžařskou firmou OKD zřídily u České spořitelny speciální účet pro zasílání finančních darů, jehož výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800,“ uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Ředitelka nadace Karolína Preisingerová uvedla, že tyto peníze budou rozděleny mezi všechny rodiny bez ohledu na to, zda v nich jsou, nebo nejsou děti. „Sbírka není časově omezená. V lednu uvidíme, jak dlouho ji necháme. Záleží na dohodě s OKD,“ řekla.

VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu

Číst článek

Těžební společnost také uvedla, že začne 27. prosince vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním důlním neštěstí.

Nejprve půjde o okamžitou sociální výpomoc ve výši několika desítek tisíc korun. Další peníze ve výši až 240 000 na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později. 

Metan explodoval v severní části dolu ČSM ve čtvrtek odpoledne. Výbuch a následný požár nepřežilo 13 horníků. Dalších deset utrpělo zranění. Těla obětí zůstávají až na jedno v podzemí.

U některých záchranáři znají jejich přesnou polohu. Došli k nim, ale zatím je nejsou s to dopravit na povrch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme