Policisté prověřují falešné sbírky pro oblasti postižené tornádem. Varují před podvody

V souvislosti s pomocí lidem postiženým tornádem na jižní Moravě se začaly objevovat i podezření na podvodné sbírky, varuje Radiožurnál. Policisté proto vyzývají k obezřetnosti. Celkem lidé do sbírek poslali k pondělnímu ránu 700 milionu korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava je v neděli lepší než včera, osobní auta musí zůstat na odstavných parkovištích

Doprava je v neděli lepší než včera, osobní auta musí zůstat na odstavných parkovištích | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Podle mluvčího Policejního prezidia Ondřeje Moravčíka jsou podvodů jednotky. Jednou z metod je záměna účtu na inzerátu s výzvou o pomoc.

Podvodníci zneužili charitativní sbírky. Zfalšovali QR kód, který odkazuje na účet Diecézní charity Brno

Číst článek

Jihomoravští policisté narazili na případ podobný tomu, který se stal brněnské charitě. Příbuzní jedné z rodin postižených tornádem vyzývali na sociálních sítích k pomoci a zaslání peněz na jejich účet. Pachatelé však číslo účtu na inzerátu změnili za svoje.

Kromě toho ale policisté prověřují také možné falešné sbírky vyhlašované na sociálních sítích.

„Jde o podvody, kdy se vyhlásí sbírky na facebooku. A také telefonické navolávání, že jsou z charity a ať lidi pošlou peníze na účet,“ říká Moravčík pro Radiožurnál.

Český rozhlas pomáhá

Peníze je dobré posílat konkrétním lidem a zkontrolovat číslo účtu. A to nejen na základě informací ze sociálních sítí, ale především na oficiálním webu organizace, přes kterou člověk peníze daruje.

„Je dobré si vybírat konkrétní lidi. Případně oficiální sbírky a charity a mít jakousi jistotu, kam peníze doputují,“ doplňuje mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb. Dobré je podle něj také vybírat si sbírky s transparentními účty.

Sbírku vyhlásil i Nadační fond Českého rozhlasu, který k tomu zřídil speciální web na adrese pomahejtesnami.cz.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme