SC&C: ODS má podporu 27,4 procenta voličů, ČSSD 19

Přesně za měsíc, tedy 2. června, začnou v České republice volby do Poslanecké sněmovny. Podle exkluzivního výzkumu stranických preferencí pro Český rozhlas by je v současné době vyhrála Občanská demokratická strana se ziskem 27,4 procenta před ČSSD s 19 procenty hlasů. Třetí by podle výsledků agentury SC&C by skončili komunisté s 13,3 procenty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby

Do sněmovny by se podle výzkumu, který zkoumal názory voličů v předposledním dubnovém týdnu, dostala také Strana zelených, které by dalo hlas 11 procent lidí.

KDU-ČSL by podle celorepublikového šetření, kdy bylo v uvedeném období dotázáno více než 1200 lidí, získala čtyři procenta hlasů.

"Jsou to stranické preference a vyjadřují současnou náladu ve společnosti. Vyjadřují náladu směrem k politickým stranám bez ohledu na to, jestli lidé půjdou k volbám nebo nepůjdou. Samozřejmě preference mají určitou statistickou chybu, můžeme říct tak plus mínus dvě procenta," doplňuje analytička společnosti SC&C Jana Hamanová.

Z výzkumu také vyplývá, že ODS a Strana zelených nejvíce oslovují mladší generaci a nejvzdělanější vrstvu společnosti, zatímco KSČM má nejvíce příznivců v řadách nejstarší generace a s nižším vzděláním. ČSSD a KDU-ČSL mají přízeň napříč věkovými i vzdělanostními skupinami.

Podle posledního výzkumu stranických preferencí, který zpracovalo CVVM, měla ODS podporu 26,5 procent voličů, ČSSD 23 procent, KSČM 13,5, Strana Zelených deset procent a KDU-ČSL 9,5 procent voličů v České republice.

Volební účast SC&C odhaduje na 52 procent. Analytička společnosti Jana Hamanová shrnula důvody těch, kteří se voleb zúčastnit nechtějí. "Tito lidé spontánně říkali, že jsou znechuceni politikou a že nedůvěřují tomu, že jejich hlas v současné společnosti má nějakou váhu, to jest připadá jim zbytečné, aby k volbám šli. Také tam máme například deset procent lidí, kteří už vědí, že se voleb zúčastnit nemůžou," vysvětlila Hamanová.

Hana Hikelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme