Scénárista Jiří Stránský se omluvil za ostrá slova vůči herci Martinu Dejdarovi

Scénárista Zdivočelé země Jiří Stránský se ve vysílání Radiožurnálu omluvil za kritiku proti představiteli hlavní role Martinu Dejdarovi. Spisovatele pobouřilo, že herec v prezidentské volbě podporuje Miloše Zemana. Ve společném prohlášení s režisérem oblíbeného seriálu Hynkem Bočanem pak uvedl, že s Dejdarem končí spolupráci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Stránský hostem Dopoledního Radiožurnálu

Jiří Stránský hostem Dopoledního Radiožurnálu | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Stránskému vadilo, že se Dejdar rozhodl volit člověka, který žádal o podporu KSČM. „To bylo všechno, to se mě hluboce dotklo. A kdybych býval použil svoji zkušenost a své stáří a počítal do padesáti, tak bych to býval asi napsal jinak,“ vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu. Doufá prý, že herec jeho pohnutky pochopí.

Bývalý pilot RAF Antonín Maděra, kterého Dejdar v seriálu ztvárnil, bojuje s komunistickým režimem. Také Stránský vystupoval proti komunistické straně, strávil proto v pracovních táborech a uranových dolech celkem sedm let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Manažer Martina Dejdara Roman Roun a spisovatel, scénárista seriálu Zdivočelá země a bývalý politický vězeň Jiří Stránský přiblížili pozadí celé kauzy

Martin Dejdar se proti ostré kritice ohradil v prohlášení, které uvedl slovy Buď zdráva demokracie. Píše v něm, že byl zostuzen za svůj názor a že ho děsí představa seznamů, kdo s kým může točit a s kým ne.

Tím považoval celou věc za ukončenou a přestal brát telefony. Podle jeho manažera Romana Rouna Dejdara nejvíce mrzí, že tvůrci seriálu vše řešili přes média.

„Protože je to jeho soukromý názor, který prezentoval pouze jako součást jednoho velkého rozhovoru pro jeden deník. A tato část rozhovoru byla vyjmuta a najednou používána proti němu,“ myslí si Roun.

Emoce se zklidnily, pomohla i omluva

Dejdar se podle něj domnívá, že tvůrci svá slova přehnali. „Připomenul, že vždy podporoval akce, které poukazovaly na zrůdnost komunismu, a že prezidentskou volbu nepovažuje za politickou volbu, ale volbu osobností. A jednoduše řečeno, ze dvou osobností si vybral tu jednu. A nevidí na tom nic špatného ani zlého,“ vysvětlil manažer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová shrnuje průběh sporu mezi autory a hlavní postavou seriálu Zdivočelá země

Jiří Stránský uznal, že měl své připomínky s Dejdarem nejprve osobně probrat. Vnímá to prý jako velikou chybu.

Scénárista Jiří Stránský a režisér Hynek Bočan, autoři seriálu Zdivočelá země, ve společném prohlášení uvedli, že „skončili“ s hercem Martinem Dejdarem, který v seriálu ztvárnil hlavní roli bývalého západního pilota Antonína Maděry.
Důvodem bylo Dejdarovo vyjádření, že v prezidentských volbách dá svůj hlas Miloši Zemanovi.
Stránského rozlítilo, že Dejdar volí člověka, „který prosil KSČM o hlasy“. Stránský kvůli svým antikomunistickým postojům strávil sedm let v pracovních táborech a uranových dolech.
Herec reagoval prohlášením, ve kterém napsal, že byl zostuzen za svůj názor a že ho děsí představa seznamů, kdo s kým může točit a kdo s kým ne. Připomněl také, že vždy podporoval akce poukazující na zrůdnost komunismu.
Jiří Stránský se ve vysílání Radiožurnálu následně za svou kritiku omluvil. Uznal, že měl své připomínky nejprve osobně probrat přímo s Martinem Dejdarem a že reagoval ve vzteku.

„Kromě toho mám ještě jedno špatné svědomí, že jsem do toho vlastně Hynka zatáhl naprosto nevinně, protože jsem to napsal jako že za nás dva, pak jsem mu to teprve dal na vědomí. A on mně samozřejmě pak dal na vědomí, že by mě býval nejradši kopnul do šimpánu,“ připustil.

Vždy ho prý těšilo, že Dejdar zdůrazňoval, jak se při ztvárnění komunisty pronásledovaného Maděry naučil řadu věcí, které nevěděl.

„Díky tomu, že jste mně zavolali, tak se vlastně takhle za to svým způsobem ne přímo kaji, ale omlouvám se, že jsem použil nesprávná slova,“ dodal.

„To se nemá. Já za to ostatní kárám a najednou se člověku stane takovýhle zkrat a je to všechno proto, že některé věci se ve vzteku prostě dělat nemají,“ uzavřel.

Martin Dejdar na omluvu Jiřího Stránského ve vysílání Radiožurnálu reagoval sice jen prostřednictvím svého manažera, ale vstřícně.

„Pan Dejdar by se už k té záležitosti nerad vracel, každopádně pana Stránského i pana Bočana si nesmírně váží. Po té celé nafouknuté mediální bublině nemá jediný důvod se s nimi nevidět, nepopovídat si. Takže určitě bude rád, když pan Stránský nebo pan Bočan zvednou telefon a Martinovi zavolají, vyříkají si to tak, jak to měli udělat ještě před tím, než vydali prohlášení,“ uvedl Roun.

Věra Pfeifferová, Jana Vondráčková, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme