Schapiro se s Prahou rozloučí v pátek, nad jeho nástupcem stále visí otazník

Americký velvyslanec Andrew Schapiro v pátek skončí ve své funkci. Řekl to na úterním setkání s novináři v Praze. Do České republiky se ale diplomat bude vracet, jeho děti zde musí dokončit letošní školní rok. O tom, kdo a kdy ho ve funkci vystřídá, mluvit nechtěl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Česka přijel americký konvoj. Vojáky přivítal i americký velvyslanec Andrew Schapiro přivítal konvoj | Foto: Filip Jandourek

Andrew Schapiro opustí svůj úřad v den inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Takový postup je obvyklý vzhledem k tomu, že není kariérním diplomatem, ale politickým velvyslancem. Ti se dostávají do funkce díky osobním vztahům s prezidentem.

Schapira do Prahy vyslal končící americký prezident Barack Obama, znají se ze studií práv na Harvardově univerzitě. Schapiro také podpořil Obamu v prezidentské kampani. V úterý velvyslanec připustil, že pokud by v prezidentských volbách zvítězila Trumpova protikandidátka z Demokratické strany Hillary Clintonová, je možné, že by ve funkci zůstal až do léta. "Náš plán a naše očekávání bylo, že odjedeme někdy v létě, až skončí školní rok," řekl velvyslanec.

Ivana Trumpová chce být americkou velvyslankyní v Česku. Navrhnu to exmanželovi, říká

Číst článek

O tom, kdo a kdy jej ve funkci vystřídá, nechtěl ambasador spekulovat. Svému nástupci by však poradil, aby se nebál veřejně promluvit o kontroverzních tématech, postavit se za práva utlačovaných a hájit svobodu a toleranci. "I když se sociální média pokaždé zblázní, nebojte se a dělejte, co je správné," vzkázal diplomatovi, který přijde na jeho místo.

Schapiro se ujal funkce velvyslance na konci září 2014. Mise v Praze byla jeho první diplomatickou zkušeností, předtím působil jako právník. S Českem ho pojí rodinná historie. Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 uprchla jako malá před nacisty.

Kdo bude příštím velvyslancem?

Proces hledání nového amerického velvyslance v Praze zatím vázne. Stojí za tím kombinace řady okolností. Jmenování nového člověka do této funkce je samo o sobě zdlouhavým procesem, kdy kandidát musí projít bezpečnostními prověrkami i slyšením v senátu.

Dále se věc zadrhla na současné zaneprázdněnosti týmu budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa, který je nyní zavalen prací na obsazování dalších klíčových administrativních postů.

Schapiro opustí Česko. Političtí velvyslanci musí zpět do USA ještě před Trumpovou inaugurací

Číst článek

Situaci zkomplikovalo i Trumpovo rozhodnutí odvolat najednou všechny politicky jmenované velvyslance úderem washingtonského pátečního poledne. O práci tak přijdou o práci desítky lidí, jejichž místa je třeba zaplnit.

Jednou z možných kandidátek na místo amerického velvyslance je bývalá manželka nového amerického prezidenta Ivana Trumpová. Rodačku ze Zlína by si na Schapirově postu uměl představit prezident Miloš Zeman, který současného velvyslance opakovaně kritizoval. Trump se k jejímu jmenování zatím nevyjádřil a sama Trumpová od listopadu s médii nekomunikuje.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme