Schillerová: Babiš trvá na tom, že se o odposleších BIS bavil vždy jen se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí s ministry, kteří jsou ve vládě za jeho hnutí, probíral víkendové výroky prezidenta Miloše Zemana o tom, že Bezpečnostní informační služba (BIS) odposlouchávala lidi v jeho nejbližším okolí. Novinářům to po zasedání kabinetu řekla vicepremiérka za ANO Alena Schillerová. Premiér podle ní trvá na tom, že záležitost vždy probíral pouze mezi čtyřma očima s prezidentem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Podle Zemanova nedělního vyjádření pro Blesk.cz byl však přítomný i hradní kancléř Vratislav Mynář.

BIS mě a mé okolí odposlouchávala, tvrdí Zeman. ‚Premiér mi řekl, že to zastavil‘

Číst článek

Schillerová novinářům řekla, že o prezidentových obviněních ministři nemluvili přímo na jednání vlády.

„Zaznělo to na části přípravné, kde seděli ministři za hnutí ANO. Pan premiér nás informoval, že pokud na to téma někdy s prezidentem mluvil, ale neprobírali jsme konkrétně to téma, tak nikdy u toho nebyl přítomen nikdo jiný než oni dva,“ uvedla ministryně financí.

Kabinet podle ní věc neřešil, protože na ni nemá vliv a je to mimo její kompetenci.

Černochová: Není pro mě nic překvapivého, že jsou lidé z okolí prezidenta v hledáčku tajných služeb

Číst článek

Zeman v neděli Blesku řekl, že se před několika lety dozvěděl od vysokého důstojníka BIS o odposleších v jeho nejbližším okolí. Protože sám nemá telefon a využívá telefony spolupracovníků, týkají se podle Zemana odposlechy i jeho.

„Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují,“ uvedl.

Babiš v neděli sdělil, že on ani vláda nemají žádnou kompetenci k povolování a zastavování odposlechů. Nemá informace o tom, koho BIS odposlouchává, a zásadně odmítl, že by se kdykoliv zajímal o to, koho se odposlechy týkají. Zeman na to ještě ještě v rozhovoru Blesku zareagoval zopakováním slov, že Babiš za přítomnosti kancléře uvedl, že odposlechy zastavil.

Záležitostí se bude ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu BIS. Podle předsedy komise Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se zúčastní i pověřený ředitel BIS Michal Koudelka. Předpokládá, že poslancům může Koudelka na uzavřeném jednání říct víc, než může říct do médií. BIS ve svých vyjádřeních odmítá konkrétní Zemanovy výroky komentovat, trvá však na tom, že vždy postupuje podle zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme