Růst platů o inflaci je podle Zemana maximum možného, řekla Schillerová po schůzce v Lánech

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta Miloše Zemana maximum možného. Po setkání s prezidentem na zámku v Lánech to ve středu uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Nárůst o inflaci navrhuje hnutí ANO, přičemž premiér Andrej Babiš v pondělí po jednání tripartity zmínil 1400 korun. Ministryně práce Jana Maláčová trvá na navýšení o 3000 korun.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | Foto: Jan Zátorský | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 376,6 miliardy korun, by podle Schillerové měla vláda projednat a zřejmě i schválit v pondělí 27. září. Do konce měsíce jej musí poslat do Sněmovny. Ta ho ale v současném složení už zcela jistě neschválí. Vláda tak bude muset po volbách rozpočet znovu projednat a předložit nové Sněmovně.

Schillerová ve středu uvedla, že Zeman chce o rozpočtu jednat znovu právě po říjnových volbách. Při dnešním jednání podle ministryně nebyla vůbec řeč o případném vetu nebo zásadních výhradách.

Prezident byl po osmi nocích propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice. V Lánech ho čekají tři setkání

Číst článek

Po srpnovém jednání v Lánech přitom prezident podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka označil tehdejší návrh za málo úsporný a nedostatečně investiční. Bez patřičných změn úspor a investic by zvažoval vetování rozpočtu, uvedl tehdy mluvčí. S

chillerová v úterý vysvětlila, že prezident kritizoval první červnový návrh rozpočtu. Ten počítal se schodkem 390 miliard korun a nižšími investicemi. V novém návrhu je Ministerstvo financí naplánovalo na 218 miliard korun. Dalšími prioritami rozpočtu jsou podle ministryně kromě úspor na provozu státu také růst důchodů o 797 Kč, zachování nižšího patnáctiprocentního zdanění zaměstnanců, opětovné zvýšení slevy na poplatníka o 3000 Kč nebo podpora vědy a výzkumu.

Celkové příjmy Ministerstvo financí v novém návrhu zvýšilo proti červnové verzi o 57,6 miliardy na 1543,3 miliardy korun a výdaje o 44,2 miliardy korun na 1919,9 miliardy korun.

Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699 400 lidí. Pokud by všichni měli dostat od ledna 3000 korun navíc, bylo by to 25,2 miliardy. Při nárůstu o inflaci by to bylo podle Schillerové kolem 12 miliard korun. V pondělí řekla, že při této částce by se zachoval navrhovaný schodek rozpočtu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme