Schillerovou místo Babiše by prezident akceptoval. Měl by se zabývat odvoláním, míní Sobotka

Prezident Miloš Zeman souhlasí s tím, aby Andreje Babiše v čele ministerstva financí vystřídala jeho náměstkyně Alena Schillerová. Premiér Bohuslav Sobotka koaličním partnerům svůj názor sdělí v pondělí před jednáním vlády. Prezidentovi do Pekingu vzkázal, že by se měl spíše zabývat návrhem na odvolání Babiše, které má na stole od 5. května. Hnutí ANO Sobotku vyzvalo, aby neprodlužoval „agonii vlády“.

Praha/Peking (Aktualizováno: 18:12 14. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Zítra ráno se před schůzí vlády uskuteční jednání koalice. Sdělím ANO své stanovisko k jejich nominaci na ministerstvo financí,“ uvedl premiér. S šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem se v pátek na nominaci nedohodl. Po setkání uvedli, že jednání budou pokračovat v nadcházejícím týdnu.

„Prezident Zeman by se neměl vyjadřovat k návrhům, které mu nikdo nepředložil, a reagovat konečně na odvolání, které je na Hradě už od 5. května,“ uvedl Sobotka na twitteru.

Pokud by ji ale předseda vlády nenavrhl, prezident by patrně situaci řešil podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. Hnutí ANO chce na zasedání předsednictva vlády požádat o dřívější svolání koaliční rady. Ta se má na Sobotkův návrh sejít ve čtvrtek.

„Při vší úctě k této dámě musím říct, že se obávám toho, že by to byla znovu jen loutka v rukou Andreje Babiše. Máme přeci zájem na tom, aby se do České republiky vrátil stav, kdy novu ústava a zákony budou mít hlavní roli a nebude je někdo zpochybňovat,“ řekl Radiožurnálu místopředseda ODS Martin Kupka.

„My jsme navrhli kandidáta, který je obtížně zpochybnitelný. Zpochybnit lze každého, ale tohle je odborník, je to někdo, kdo s námi není nijak propojený,“ řekl Radiožurnálu ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

'Druhé porušení koaliční smlouvy'

Zeman poznamenal, že trvá na dodržování koaliční smlouvy, protože je staromódní člověk a učil se, že se smlouvy mají dodržovat. „Kdyby byla premiérem, kterého chci upozornit, že mi zatím nikoho nenavrhl, takže ponechává toto místo neobsazené ze svého hlediska, kdyby byla premiérem navržena paní Schillerová a kdyby byla kandidátem hnutí ANO, tak bych neměl problémy s akceptací paní Schillerové, protože by to byla kandidátka hnutí ANO," řekl Zeman.

Pokud by Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. „Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy," podotkl. Za první označil návrh na odvolání Babiše bez souhlasu hnutí ANO.

Sobotka: Zeman musí respektovat ústavu a Babiš dokázat, že kontaktoval policii

Číst článek

Když by Sobotka návrh ANO na Schillerovou jako ministryni financí neakceptoval, došlo by podle Zemana k dalšímu hrubému porušení koaliční smlouvy. „Myslím si, že v takovém případě by bylo daleko vhodnější koaliční smlouvu prostě vypovědět. Kdybych já byl předsedou hnutí ANO, tak už dávno toto hnutí není ve vládě a začne razantní předvolební kampaň," poznamenal.

Argumenty proti Schillerové, kterým dominuje její údajná nečinnost ve vyšetřování okolností kauzy jednokorunových dluhopisů, v neděli zopakoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. „Ten návrh mi připadá velmi problematický,“ uvedl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Uvedl, že Schillerová ve Sněmovně velmi suverénně hájila, že dluhopisy se vyšetřovat nemohou. „Ona se s tím velmi ztotožnila, je přímý partner pro Finanční úřad. Já si nedovedu představit, že člověk, který to takto odmítal, pak to bude dělat,“ uvedl dále Zaorálek. Současně podotknul, že jde o jeho osobní názor

Zeman také během rozhovoru s novináři poznamenal, že oba podněty k ústavnímu soudu, tedy jeho a Sobotky, který chce podat kompetenční žalobu, mohou být staženy, když bude navržena Schillerová.

ANO chce dřívější termín koaliční rady

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svolal koaliční radu na čtvrteční podvečer. Hnutí ANO v pondělí na zasedání předsednictva vlády ale požádá o dřívější termín. ČTK to v neděli řekla mluvčí vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Lucie Kubovičová. Situace vyžaduje rychlejší jednání, uvedla.

Sobotka se s Babišem v pátek na jednání mezi čtyřma očima nedohodl na návrhu ANO, aby Babiše ve vedení ministerstva financí vystřídala jeho dosavadní náměstkyně Alena Schillerová a funkce vicepremiéra se ujal ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec.

Kandidátku hnutí ANO v Praze povede Stropnický, Babiš bude lídrem Středočeského kraje

Číst článek

Jednání mají pokračovat v příštím týdnu. Návrh Sobotky na odvolání Babiše čeká na souhlas prezidenta Miloše Zemana, který se má z cesty do Číny vrátit ve čtvrtek.

Babiš v pátek odmítl výhrady ČSSD, že by Schillerová ovlivňovala činnost Finanční správy. Tvrdí, že jejím jmenováním ministryní by Sobotka urychlil konec vládní krize.

Koaliční lidovci ctí, že ANO má právo na svou nominaci. Podle opozičních ODS a TOP 09 by ale jmenování Schillerové neznamenalo žádnou změnu proti současnosti, kdy úřad vede Babiš. Podle šéfa sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury není Schillerová nezávislá, ale naopak je silně napojena na ANO.

Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme