Schodek rozpočtu má být uhrazen dluhopisy

Převážná část z letošního schodku státního rozpočtu, který má dosáhnout téměř padesáti miliard korun, bude uhrazena dluhopisy. Rozhodla o tom vláda na návrh Ministerstva financí. Vydání dluhopisů ale ještě musí schválit parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl mluvčí vlády Libor Rouček, návrh zákona předpokládá, že touto formou bude uhrazeno 40 miliard z plánovaného schodku letošního státního rozpočtu. Veškeré závazky, které z vydání dluhopisů vyplynou, pak mají být uhrazeny během 25 let.

Zbývajících devět miliard kabinet hodlá získat prostřednictvím krátkodobých finančních instrumentů například státních pokladničních poukázek. Podle ministra financí Pavla Mertlíka je čtyřicetimiliardová emise dluhopisů maximální částkou, která nemusí být zcela využita.

Vláda také svým nařízením přiznala více než 50 významným památkovým objektům statut národní kulturní památky. Na národní kulturní památky se vztahuje náročnější ochrana a tedy i účinnější pomoc státu.

Ve Středočeském kraji se staly národními kulturními památkami zámky Konopiště, Hořovice, Kačina, Žleby, Veltrusy, Mnichovo Hrdiště a Březnice, hrad Kokořín a zříceniny hradů Točník a Žebrák. V Budějovickém kraji postoupily do vyšší kategorie zámky Hluboká nad Vltavou se zámkem Ohrada, Červená Lhota, Dačice, Kratochvíle, Třeboň s hrobkou jihočeského roku Schwarzenbergů, hrad Rožmberk a Nové Hrady. V Plzeňském kraji hrad Švihov, zřícenina hradu Velhartice, zámky Kozel a Manětín.

V Karlovarském kraji to je zámek Kynžvart, v Ústeckém kraji zámky Benešov nad Ploučnicí, Libochovice, Ploskovice, Krásný Dvůr a Duchcov. V Libereckém kraji byly do nejvyšší kategorie povýšeny zámky Lemberk, Zákupy, Frýdlant, Hrubý Rohozec a zřícenina hradu Trosky. Královéhradecký kraj bude mít v nejvyšší kategorii zámky Hrádek u Nechanic a Náchod a také betlém u Kuksu, sousední Pardubický kraj zámek Slatiňany, hřebčín Kladruby nad Labem a zříceninu hradu Kunětická hora.

V Jihlavském kraji se stane národní kulturní památkou zřícenina hradu Lipnice nad Sázavou, Jaroměřice nad Rokytnou a zámek Náměšť nad Oslavou, v Brněnském kraji zámky Kunštát, Lysice, Rájec nad Svitavou, Milotice, Bučovice, Uherčice, Vranov nad Dyjí se zříceninou hradu Nový Hrádek, a hrad Bítov. V Olomouckém kraji zámek Jánský vrch, hrad Šternberk a papírna Velké Losiny. Národními památkami v Ostravském kraji se staly zámky Bruntál a Hrádek nad Moravicí a ve Zlínském hrad Buchlov a zámek Buchlovice.

Počet policistů se ještě letos zvýší o 577 osob. Rozhodla o tom vláda, která schválila návrh ministra vnitra. Podle šéfa resortu Stanislava Grosse bude posílena ostraha hranic, Národní protidrogová centrála a okresní ředitelství policie zejména kvůli úkolům spojeným s nově přijatými zákony, například o ochraně osobních údajů. Téměř polovina nových lidí posílí dopravní policii, zejména šetření dopravních nehod. Gross to odůvodnil tím, že na příjezd dopravní policie k dopravní nehodě se nyní čekalo poměrně dlouhou dobu a dostatečné obsazení se zajišťovalo i z těch složek, které se starali o prevenci.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme