‚Na pomoc s cenami energií půjde celkem 200 miliard korun.‘ Fiala představil rozpočet ve sněmovně

Rozpočet na příští rok je rozpočet válečný a krizový. Zajistí bezpečnost i nutné investice a občanům zajistí nadstandardní pomoc. Je výsledkem „doslova krizového managementu“. Před poslanci to ve středu řekl premiér Petr Fiala (ODS), když představoval návrh rozpočtu na příští rok.

Praha (Aktualizováno: 13:38 26. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala v Poslanecké sněmovně.

Pro Fialu je zdravý a nezadlužený stát hlavním cílem | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Fialy je navrhovaný schodek rozpočtu 295 miliard korun vyšší, než by si přál. Ujistil však, že vláda nevzdala svůj cíl konsolidovat veřejné finance. Jednou z příčin tohoto schodku jsou podle něj rostoucí výdaje na důchody. Proti letošnímu plánu se zvyšují o 81 miliard korun. Pokud tomu situace bude přát, přijde vláda na jaře s plánem, jak růst výdajů státu omezit, dodal.

Vláda se v žádném případě nevzdává jednoho ze svých hlavních cílů, který slíbila voličům i sněmovně. Je to snižování dluhu a celková konsolidace státních financí, popsal premiér.

„Tyto plány jsme byli nuceni posunout a odložit kvůli důsledkům války na Ukrajině. Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit,“ slíbil premiér.

Státní dluh vzrostl na 2,89 bilionu korun. Ministerstvo vysvětluje růst předfinancováním schodku rozpočtu

Číst článek

„Zdravý a nezadlužený efektivně fungující stát zůstává naším hlavním cílem,“ prohlásil.

Fiala řekl, že vláda občanům i firmám kompenzuje dopady vysokých cen elektřiny a plynu, platí výdaje spojené s pomocí uprchlíkům, navyšuje investice do vnitřní i vnější bezpečnosti.

Rusko nás každý den vydírá

Rizika, kterým stát čelí, se skokově zvýšila, varoval. „Rusko nás každý den vydírá a my musíme narychlo a draze shánět alternativní suroviny a zajistit České republice dostatek energií na příští roky,“ řekl předseda vlády.

Na pomoc s cenami energií podle něj půjde z rozpočtu celkem 200 miliard korun. Z toho 100 miliard má směřovat na kompenzace za stanovení maximálních cen energií. Zbylá částka pak bude směřovat například na valorizace důchodů, příspěvek na bydlení nebo na odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií.

Premiér také řekl, že počty úředníků nerostou, ale naopak klesají. „Netajím se tím, že to není tak rychlé a důsledné jak bychom si přáli,“ podotkl. Ujistil však, že vláda do konce svého mandátu sníží počty úředníků o 13 procent, jak slíbila.

Vláda podle Fialy investuje do strategických oblastí, které zajistí, že se země bude úspěšně rozvíjet. Rozpočet nepřináší dramatické zatížení ekonomiky, výdaje kapitol jsou opodstatněné, dodal.

‚Vládě pomáhá inflace‘

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok je podle předsedkyně poslanců opozičního ANO Aleny Schillerové plný kontroverzí a navrhovaný schodek 295 miliard korun neodpovídá realitě.

Bývalá ministryně financí Schillerová v úvodním kole sněmovního projednávání návrhu také řekla, že koaliční kabinet Petra Fialy nepřichází s žádným řešením snižování strukturálního schodku, což je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. „Koalice zcela zapomněla na konsolidaci veřejných financí,“ prohlásila Schillerová.

Kalousek: Rozpočtová politika je nejméně odpovědná v moderní historii. To si nedovolili ani komunisti

Číst článek

„Pokud se ale ekonomická rozpočtová situace v průběhu příštího jara bude vyvíjet alespoň trochu uspokojivě, přijdeme s akčním plánem, jak růst výdajů našeho státu razantně a zcela systematicky krotit,“ řekl ministerský předseda.

Na příjmové straně podle Schillerové pomáhá kabinetu inflace, kterou vláda podle ní „nechala utrhnout ze řetězu“. Bývalá ministryně financí také upozornila na to, že očekávané příjmy celkem za 150 miliard korun nejsou kryty platnou legislativou.

„Je to v rozporu s běžným procesem přípravy návrhu státního rozpočtu,“ míní Schillerová. K těmto penězům patří i předpokládaných 85 miliard korun z daně z mimořádných zisků.

Návrh rozpočtu na příští rok je podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury paskvil. Vláda může přivést zemi k bankrotu a ke kolapsu, prohlásil Okamura v úvodním kole sněmovního projednávání předlohy. Obdobně jako Schillerová se lídr SPD pozastavil nad tím, že část očekávaných příjmů není podložena platnými zákony.

„Plánovanou výši schodku lze proto označit za spekulativní,“ uvedl Okamura k navrhovanému deficitu 295 miliard korun.

‚Ukrajině sype vláda miliardy‘

Okamura také volal po zjednodušení úředních procesů a snížení počtu potřebných razítek a potvrzení. Ministerstvo vnitra naopak podle Okamury chystá „cenzorský úřad“ a ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením předsedy Pirátů Ivana Bartoše prosazuje vznik státní digitální agentury, podle lídra SPD pro uplatnění pirátských straníků.

„Na to lze říci pouze jediné: Demisi,“ prohlásil Okamura.

Vládu ve vystoupení navíc obvinil z toho, že neřeší zdražování, ale Ukrajině a Ukrajincům podle Okamury „sype doslova miliardy“ na dluh.

Sněmovna ve středu rozhoduje v prvním čtení o základních parametrech rozpočtu, tedy zejména o výši příjmů, výdajů a schodku. Pokud dolní komora hlavní ukazatele schválí, poslanci následně mohou navrhovat už jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Jeho příjmy mají činit podle vládního návrhu 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Schodek má být nižší než letos o 80 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme