Schröder a Špidla: Vztahy jsou nyní nejlepší v dějinách

Česko-německé vztahy jsou nyní na nejlepší úrovni ve společných dlouhých dějinách. V Praze se na tom shodli premiéři obou zemí Vladimír Špidla a Gerhard Schröder. Německý kancléř několikrát zdůraznil, že ke zklidnění atmosféry přispěl velkou měrou právě Vladimír Špidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Foto: Michal Kamaryt

To, co vedlo někdy k nedorozumění a rozdílným názorům, patří do minulosti, prohlásil kancléř Schröder v Praze. "Česká republika bude brzy členem Evropské unie. Neseme odpovědnost za to, abychom ukázali mladým lidem směr do budoucnosti. Budeme mít v Evropě společně místo, abychom vyvíjeli další společné ekonomické, ale i politické aktivity," řekl spolkový kancléř po krátkém úvodním setkání s prezidentem Václavem Klausem.

Schröder mluvil s prezidentem i o aktuálních evropských otázkách - debatě o Evropské ústavě. Václav Klaus potvrdil, že jeho názor se liší od postoje českého ministra zahraničí Cyrila Svobody. "Já jsem ujistil pana kancléře, že myslím, že v těchto věcech bychom se měli spíše zabývat podstatou tohoto problému, a řekl jsem mu, že nepatřím k těm, kteří za největší problém dnešní Evropy považují vztahy velkých a malých zemí," prohlásil Klaus.

Vzájemné česko-německé vztahy poznamenal spor o výklad poválečné historie, zejména dekrety prezidenta Edvarda Beneše. Kancléř měl přijet do Prahy už loni v březnu, tehdy ale návštěvu odložil. Bývalý předseda české vlády Miloš Zeman počátkem loňského roku nazval sudetské Němce Hitlerovou pátou kolonou a zjitřil tak tehdejší předvolební atmosféru v obou zemích.

Podle německého velvyslance v České republice Michaela Libala nebylo tehdy možné návštěvu uskutečnit. Tentokrát jednáním našich politiků se spolkovým kancléřem - poprvé od revoluce - nedominuje minulost. "Atmosféra tehdy nebyla pro návštěvu příznivá. Pozornost se soustředila jen na minulost, kdežto my jsme se chtěli soustředit na spolupráci orientovanou do budoucnosti a to tenkrát nebylo možné," uvedl Libal.

Stejný názor potvrzuje i český premiér Vladimír Špidla. "Vztahy mezi Spolkovou republikou a Českou republikou jsou velmi dobré a průběžně se zlepšují," řekl. Rozdílný názor tak zazněl pouze na adresu návrhu ústavy Evropské unie, který rozdělil malé a velké státy unie. Podle premiéra Špidly je možné ještě o návrhu jednat. "Považujeme za nutné, aby jednání bylo efektivní a aby vedlo k výsledku."

Gerhard Schröder podotkl, že ani Německo nesouhlasí se vším, co návrh obsahuje, nicméně varoval předtím, aby rozdílné názory nevedly ke zhroucení celé konstrukce. Máme respekt k rozdílným názorům, ale neměl by být ohrožen celý koncept, prohlásil kancléř.

Oba premiéři považují za tečku za minulostí podpis Česko-německé deklarace. "Myslím si, že jsou tato setkání velmi důležitá, protože signalizují, že na úrovni vlád jsme se vrátili k naprosto normálním vztahům. Na druhé straně lze říci, že vztahy mezi lidmi, mezi obcemi a mezi regiony jsou vztahy velice úzké," ujišťuje německý velvyslanec.

Spolkový kancléř v Praze také převzal plaketu České rady pro oběti nacismu. Novou medailí byl vyznamenán jako první a dostal ji za zásluhy o odškodnění nuceně nasazených a za přínos k usmíření mezi národy.

Schröderovu návštěvu provázela také demonstrace. Proti zrušení druhého stupně lužickosrbské základní školy v Chrósčicích v Sasku protestovalo na pražském Malostranském náměstí asi třicet lidí. Na německém velvyslanectví a na Úřadu vlády, kde jednal premiér Špidla s kancléřem Schröderem, předali protestní petici. Kancléř demonstrující odkázal na příslušný zemský úřad, protože prý případ jedné školy nemůže ze své funkce ovlivnit.

Podle organizátora Radka Čermáka demonstranti chtějí podpořit své přátele v Německu v jejich úsilí o zachování jazyka. "Saská vláda omezuje jejich školství, je tam posledních šest škol, z nichž jenom dvě jsou čistě lužickosrbské a jedna z těch dvou lužickosrbských má být zavřena. Kdybychom nedemonstrovali teď, domníváme se, že za tři roky by hrozilo zavření dalším dvěma nebo třem školám," vysvětlil Čermák.

Klára Stejskalová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme