Schůze poslanců k migrační politice vlády skončila bez jasného výsledku

Bez jasného výsledku skončila mimořádná schůze sněmovny o migrační politice vlády. Sněmovna jednání přerušila uprostřed debaty – nebylo dost poslanců na to, aby odhlasovali prodloužení jednacího dne i po 21. hodině.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.5.2015

Poslanecká sněmovna 26.5.2015 | Foto: Filip Jandourek

Schůzi si vyžádala pravicová opozice a hnutí Úsvit poté, co jim v úterý koalice neumožnila debatu o uprchlících na řádné schůzi.

Poslanci ODS, TOP 09 a hnutí Úsvit chtěli od vlády například slyšet, jak je to s kontrolami vnějších hranic Schengenského prostoru.

Podle poslankyně ODS Miroslavy Němcové hrozí, že bude běženců i dál přibývat. „Na březích Afriky čeká podle odhadu komisaře půl milionu až milion uprchlíků,“ uvedla Němcová.

ODS je podle ní pro to, aby Česká republika situaci řešila, a to i za cenu zvýšených nákladů.

„Buďto ty peníze budeme investovat do těch táborů, které – pokud se to podaří, to je ta optimální varianta – vzniknou v zemích původu těch migrantů, a budeme se snažit je tam udržet s onou mírou humanitární pomoci, na které se domluvíme, a bude nás to něco stát, nebo přijdou na naše území a náklady budou zvýšeny o to, že bude pozvolna rozvracena také naše společnost,“ podotkla Němcová.

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém vystoupení mimo jiné zopakoval, že Česko dál odmítá zavedení povinných kvót pro uprchlíky.

„Odmítáme systém kvót pro přerozdělování migrantů a povinné zapojení členských zemí do schémat navržených Evropskou komisí. Trváme na tom, že to musí být národní vlády, které mají mít šanci kontrolovat migrační toky do svých zemí a regulovat je s ohledem na ekonomickou, sociální a bezpečnostní situaci,“ řekl Sobotka.

Migrační vlna podle něj může ohrozit cílové země. „Neregulované migrační toky, pokud trvají příliš dlouho, mohou rozložit jakýkoli státní mechanismus a sociální systém,“ dodal Sobotka.

Podle ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD zvýšila česká policie kvůli běžencům intenzitu kontrol ve vlacích z Maďarska a na silnicích u hranic.

Česko zesiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a v příhraničí, oznámil ministr vnitra

Číst článek

Jana Čermáková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme